Kraj zatím nepomohl Davli od nadměrného hluku z dopravy

Praha - Středočeský kraj zatím nedělá nic, aby lidem v pražské Davli pomohl od nadměrného hluku kvůli dopravě. Od hygieny přitom kraj dostal ultimátum do roku 2010, jenže úředníci žádné řešení nehledají. Dlážděná silnice vedoucí středem Davle, vystavěná v roce 1935, přitom provozu v roce 2009 dávno neodpovídá. Denně po silnici projede více než osm tisíc aut, včetně kamionů. „V neděli, když se lidé vrací ze Slap a z chat, tak to nemůžete přejít silnici,“ zlobí se obyvatelka Davle.

Nejvýrazněji lidem v Davli vadí hluk. Starosta městyse nechal vypracovat studii, jejíž výsledky jsou alarmující. Zatímco optimální hodnoty hluku jsou zhruba 40 až 50 decibelů, v Davli se přes den vyšplhají až k 80 decibelům, v noci se pohybují okolo 70 decibelů.

Vedení městyse vyjednává s vlastníkem silnice, Středočeským krajem, už téměř deset let. Úředníci ale zatím řešení nehledají. V roce 2006 totiž dostali výjimku od hygieny. „Tudíž nejsme bezpodmínečně nutně tlačeni v tuto chvíli to řešit,“ říká mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

„Termín 2010 měl sloužit k tomu, aby udělali návrh opatření a zrealizovali opatření,“ vysvětluje Libuše Polanská z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje a dodává: „Pokud se kraj touto otázkou v roce 2009 nezabývá, má na to pouze rok 2010.“

Pokud kraj silnici v termínu nestihne opravit a další měření prokážou nadlimitní hodnoty hluku, hrozí mu od hygieny pokuta.