V Brně začala Velká cena, návštěvníci zkomplikují dopravu

Brno - Nápor fanoušků motorek zažívá Brno. Na Masarykově okruhu skončil hlavní program prvního dne Velké ceny silničních motocyklů. Do Brna už dorazilo více než deset tisíc fanoušků a další desetitisíce návštěvníků se očekávají o víkendu. Objevila se také první dopravní nehoda v souvislosti s Velkou cenou. V Letovicích na Blanensku havaroval motocykl se dvěma polskými motorkáři, kteří zřejmě mířili do Brna. Nyní jsou oba motorkáři v boskovické nemocnici, kde se podrobili operaci. Velká cena probíhá ve dnech 14. - 16. srpna a dopravní komplikace se očekávají zejména v okolí Masarykova okruhu. Brněnští strážníci doporučují použít na cestu k okruhu sjezd z dálnice D1 na 182. kilometru u Kývalky. Návštěvníky závodů dopraví zdarma na Masarykův okruh i zvláštní autobusová linka 400, která bude jezdit z Mendlova náměstí.

Na klidný průběh víkendové motocyklové Grand Prix ČR v Brně dohlédne asi 800 policistů a 200 brněnských strážníků. Opatření mají zamezit mimo jiné krádežím, dopravním kolapsům a tomu, aby motoristé řídili opilí, uvedl velitel akce Karel Pospíšil.

Hlavní dopravní opatření spočívají podle něj ve snaze zajistit co nejméně problémový příjezd do areálu a po závodě rozjezd. Většina návštěvníků má totiž tendenci přijet přibližně ve stejný čas. Problémy bývají i po skončení programu na autodromu - lidé totiž najížděli do areálu čtyři hodiny, ale chtějí se rozjet za hodinu, podotkl Pospíšil.

Video Vstup Michala Šebely
video

Vstup Michala Šebely

Vstup Michala Šebely

14.08.

Reportáž Barbory Žítkové

Brněnský dopravní podnik zřídí speciální linku

Na akci se nachystal i dopravní podnik a k okruhu zřídil speciální linku 400. V autobusech se nebude platit jízdné a budou jezdit již od pátku z Mendlova náměstí. Linka 400 pojede po trase Mendlovo náměstí – Svážná – Bosonohy, Pražská – Troubsko, Veselka – Popůvky, Vintrovna – Kývalka, spojovací – Automotodrom, smyčka Start. Linka bude v provozu vždy od 6:30 do 21:00 (v neděli pouze do 18:00). Maximální interval bude 30 minut, v době přepravní špičky je však zkrácen na 2 až 5 minut.

Připravena je i kyvadlová doprava od parkovišť a kempů z Ostrovačic a Žebětína. Pro návštěvníky závodů budou linky zdarma. Kyvadlové linky s označením X pojedou od parkovišť a kempů pouze od 7:00 do 13:00. Zpátky už musí návštěvníci pěšky. Důvodem je, že po závodě budou komunikace natolik odcházejícími lidmi ucpané, že by autobusy neprojely.

Návštěvníci závodů zaparkují auta u Žebětína

V případě nepříznivých klimatických podmínek na přírodních parkovištích u Žebětína může být operativně zřízeno parkoviště na Staré dálnici u křižovatky s ulicí Kohoutovickou. Řidiči, kteří odstaví svá vozidla na místech, kde je zakázáno parkovat, se s nimi ovšem mohou setkat až na parkovišti odtahové služby.

Na místě bude i rakouská policie

Také letos se na opatřeních bude podílet rakouská policie, která do Brna pošle 12 svých policistů vybavených služebními automobily i motocykly. To má pomoci při případných jazykových bariérách mezi českými policisty a zahraničními návštěvníky. Policisté v rakouských uniformách budou mít také podle české policie větší respekt u rakouských návštěvníků akce.