Hybášková: K tradičním tématům KDU-ČSL přidáme liberální evropská

Praha - Lidovecký celostátní výbor schválil kandidátky pro předčasné volby. Předsedkyně Evropské demokratické strany (EDS) a bývalá europoslankyně Jana Hybášková nakonec povede kandidátku v Královéhradeckém kraji. Hybášková dnes řekla, že k tradičním principům KDU-ČSL přidá EDS před volbami témata moderní liberální evropské politiky. Program lidovci představí 24. srpna.

Na dnešní tiskové konferenci vystoupila jak Hybášková, tak Lenka Ptáčková Melicharová, lidovecká jednička ve středních Čechách - aby ukázaly, že včerejší sváry jsou už zapomenuty. Ptáčková Melicharová totiž odešla z jednání středočeské KDU-ČSL, když se kandidátky projednávaly a existovala možnost, že by Hybášková byla jedničkou právě v tomto kraji. Nakonec bývalá europoslankyně povede lidovce na Královéhradecku, kde se tamní lidovecká jednička Jiří Vitvar svého postu raději vzdal a na kandidátce bude jako druhý. Gesto Vitvara ocenil šéf strany Cyril Svoboda i sama Ptáčková Melicharová.

Lidovci se s EDS dohodli na společné cestě do voleb v červenci, dohoda ale výslovně nezahrnovala slib umístění předsedkyně strany na první místo kandidátní listiny. Podle zákulisních informací s tím však předsednictvo KDU-ČSL počítalo. Součástí smlouvy je založení společného sněmovního klubu stran v případě volebního vítězství, nemluví ale o případném podílu EDS na obsazení míst v exekutivě. Podle Svobody by to bylo před volbami směšné, Hybášková na tiskové konferenci uvedla, že cílem spolupráce její strany s lidovci je růst EDS, která dosud zástupce ve sněmovně nemá, nikoli posty na ministerstvech. EDS má nyní 1 700 registrovaných příznivců a organizace ve většině krajů. Účast ve sněmovních volbách straně podle Hybáškové dává dynamiku pro další rozvoj.

Video Telefonát Olgy Málkové
video

Telefonát Olgy Málkové

Dva lidovečtí poslanci budou teď kandidovat za TOP 09

Celostátní výbor KDU-ČSL ve středu večer navrhl ještě změnu v čele liberecké kandidátky KDU-ČSL. Pokud s tím bude souhlasit krajská organizace, povede tam lidovce do voleb odvolaný prezident organizačního výboru lyžařského šampionátu Roman Kumpošt.

Poslanec Ladislav Šustr, který byl do sněmovny zvolen za KDU-ČSL, bude v předčasných sněmovních volbách kandidovat za TOP 09. Obsadí čtvrté místo jihomoravské kandidátky, dvě příčky za dalším bývalým lidoveckým poslancem Janem Husákem.