Paroubek by nerad dával práci lidem z „jiných kultur“

Kutná Hora - Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek při dnešní návštěvě Kutnohorska nebyl zrovna nadšen z toho, že práci v Česku získávají cizinci, někdy i na úkor českých občanů. Podle serveru Aktuálně.cz řekl, že by nedával práci lidem z „jiných kultur“. Reagoval tak na informaci, že tchajwanská společnost Foxconn, která v Kutné Hoře vyrábí LCD monitory a počítačové komponenty, si podle úředníků často vybírá na volná místa pracovníky z Vietnamu a Mongolska. Podobný názor zastává i stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který se domnívá, že firmy by měly upřednostňovat především české občany.

„Jsou prý ve srovnání s českými dělníky velmi disciplinovaní a svědomití. Navíc tvrdá práce, zvlášť pokud je na směny, naše lidi neláká,“ snažila se vysvětlit, proč tomu tak je, jedna z kutnohorských úřednic.

Jiří Paroubek

„Není vhodné zaměstnávat lidi z jiných kultur, už tu pak zůstanou. Naučí se jazyk, mají děti a je z toho etnický problém,“ řekl v kanceláři místního Úřadu práce.


„Pan předseda to nemyslel zle, to vyjádření padlo v souvislosti s nezaměstnaností. Pokud jde o lidi ze třetích zemí, tak by měli vždy dostat nejprve přednost čeští lidé,“ snažila se později zmírnit Paroubkovo vyjádření mluvčí sociálních demokratů Kateřina Blechová, která ho na setkání s kutnohorskými úředníky doprovázela. 

Podobně jako Paroubek se podle Aktuálně vyjádřil i stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). „Není vhodné upřednostňovat zaměstnance ze třetích zemí, pokud tady máme ekonomickou krizi a velkou nezaměstnanost. Nejprve by se měla práce nabídnout občanům českým, pak lidem z Evropské unie a nakonec až pracovníkům ze třetích zemí,“ řekl Škromach.

Cizinci na ubytovně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24