Třikrát kanadské „ne“ za měsíc od zavedení víz

Praha - Za první měsíc vízové povinnosti Kanada vyřídila drtivou většinu žádostí kladně: víz vydala 2503, tři žádosti zamítla. Kanada turistická víza pro Čechy opětovně zavedla 14. července kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl z České republiky. Víza vydává pouze kanadský zastupitelský úřad ve Vídni, kam musejí lidé svoje žádosti o vízum také směřovat. Žádosti je ale možné vhodit i do schránky na budově velvyslanectví v Praze. Člověk sice ušetří peníze za cestu do Vídně, musí si ale na zpracování žádosti počkat 12 dnů.

Kanadský zastupitelský úřad v Praze dnes také sdělil, že v poslední době vydal Čechům 234 pracovních a 37 studentských víz. Žádnou žádost o tento typ víz nezamítl.

Víza zdražila o pět eur

Kanada vízum zdražila o pět eur (asi 130 korun) na současných 50 eur (asi 1300 korun), bylo to prý kvůli změnám ve směnném kurzu. Cestovní kanceláře si ve čtvrtek stěžovaly, že ambasáda zdražila bez předchozího upozornění. Podle kanadského zastupitelského úřadu při změnách ceny obvykle existuje dvoutýdenní přechodné období, kdy mohou klienti ještě platit dle předchozího kurzu.

Cestovní kanceláře tvrdí, že kolem vydávání víz panuje zmatek. Zástupci autorizovaných kanceláří musejí projít školením na ambasádě ve Vídni, hromadná víza pak dostanou do tří dnů. Jak uvedla jedna z cestovních kanceláří, třídenní lhůtu pro kanceláře zavedla Kanada náhle a bez předchozího varování, ačkoliv donedávna vydávala víza pro klienty CK na počkání. Podle velvyslanectví má školení přinést zjednodušení celé procedury.