U Strakonic spadlo malé letadlo, tři lidé zemřeli

Strakonice - U Strakonic dnes při okružním vyhlídkovém letu spadlo malé motorové letadlo Cessna se čtyřmi cestujícími na palubě. Tři dospělí zemřeli, asi desetiletá dívka byla těžce zraněna. Neštěstí se stalo kolem deváté hodiny ranní u tenisového kurtu v Podskalí. Letadlo skončilo napůl v řece Otavě. Informoval o tom jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podle letecké inspekce nehodu způsobila ztráta výkonu motoru. Příčinu budou experti teprve zjišťovat.

Výkon motoru se snížil ve chvíli, kdy se pilot připravoval na přistání. Letadlo muselo klesat, zavadilo o strom a narazilo do kamenitého břehu řeky, popsal Milan Pecník, inspektor Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. „Motor nevynechal. Ale jeho výkon nebyl dostatečný pro to, aby letadlo mohlo doletět na letiště,“ upřesnil. Dodal, že podle předložené dokumentace byl stroj udržován a řídil ho muž s kvalifikací obchodního pilota.

Místo nehody se nachází asi dva kilometry od Strakonic. Stroj odstartoval ze strakonického letiště po sedmé hodině, havaroval při návratu - několik minut před přistáním. Tamní aeroklub letadlo provozoval. Pracovník letiště František Přibil odmítl údaje zveřejněné na internetu, podle nichž se jednalo o starý stroj. „Bylo to spolehlivé letadlo,“ tvrdí. Cestující byli muž a žena, zřejmě rodiče děvčátka, ale tento údaj ještě policie nepotvrdila. O nehodě záchranáře informovali členové nedaleké vodácké základny.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Záchranáři museli dívku vyprostit z trosek letadla

Vážně zraněná dívka byla při vědomí a záchranáři ji museli z trosek vyprostit. Po zajištění životních funkcí ji vrtulník v kritickém stavu transportoval do českobudějovické nemocnice. Nyní je převážena do Fakultní nemocnice v Motole. „Desetileté děvče je v ohrožení života,“ řekla mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová. „První výsledky ukazují na vážné poranění plic a mimo jiné i četné zlomeniny po celém těle,“ doplnila. Třem dospělým - pilotovi a příbuzným dívky, kteří podle všeho pocházeli ze Strakonic - podle ředitele jihočeské záchranné služby Marka Slabého už záchranáři nemohli pomoci.

Havarované letadlo bude vyzvednuto z řeky a převezeno na letiště ve Strunkovicích, kde ho budou prověřovat odborníci.

V krátké době je to druhá nehoda tohoto typu letadla. V pátek havarovala Cessna v pražských Letňanech. Tři osoby byly lehce zraněny, jeden člověk středně těžce.