Od poloviny září platí nové podmínky vybavení vozidel

Praha - Ministerstvo dopravy připravilo novelu vyhlášky o povinné výbavě motorových vozidel, která má vejít v platnost 15. září tohoto roku. Řidičům odpadne třeba povinnost vozit ve svém automobilu rezervní pneumatiku u novějších modelů vozů a automobilů z 90. let. U vozů ještě z konce 80. let povinnost potrvá i nadále. Rezervní kolo také povinně zůstane u vozidel, u nichž je součástí bezpečnostního prvku vozu. V budoucnu vyhláška zavede také pozměněný obsah lékárniček či povinnost mít v autě reflexní vestu.

Ředitel odboru provozu silničních vozidel Josef Pokorný:

„Výrazně se změnily podmínky z hlediska výrobců pneumatik, dostupnosti asistenčních služeb, sítě pneuservisů a kvalita silnic.“

Pravidlo se týká všech nově vyrobených vozidel i starších aut, která jsou s nově dodávanými vozidly shodná. Vozy, které se už nevyrábějí, budou k případnému odstranění rezervy potřebovat souhlas výrobce. Například u modelů jako je Škoda 100 nebo Škoda 120 je totiž rezervní kolo součástí deformační zóny vozu. Sada na opravu pneumatiky může nahradit rezervu u vozidel kategorie M1 a N1, tedy osobních vozů do 3,5 tuny, která mají nejvýše osm míst k přepravě osob (kromě místa řidiče), a nákladních automobilů do 3,5 tuny. „Využití ukáže až praxe, řada řidičů se z vlastní zkušenosti připojí k tomu, že raději tu rezervu bude mít,“ vyslovil se pro ČT ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Video Brífink k nové dopravní vyhlášce
video

Brífink k nové dopravní vyhlášce

Řidiči, kterým odpadne povinnost vozit rezervní pneumatiku, však budou muset zahrnout do výbavy vozu sadu na opravu pneumatik nebo budou muset při kontrole doložit smlouvu s asistenční službou. Norma se inspirovala v sousedním Německu, kde funguje už několik let. Od roku 2011 chystá ministerstvo dopravy další novelizaci této vyhlášky, podle které řidiči třeba budou muset povinně vozit reflexní vestu.

Autolékárnička
Autolékárnička