Noční vichřice pustošila Čechy

Mělník - Popadané stromy, přerušené dodávky elektřiny a poškozené střechy po sobě zanechala bouře, která se včera večer přehnala nad Středočeským a Severočeským krajem. Podle operačního důstojníka hasičského záchranného sboru živel nejvíce zasáhl Liberecko a Mělnicko, kde hasiči vyjížděli k 36 událostem. Svědci přirovnávali vichřici k tornádu, které nepamatují desítky let. Oběti si však živel nevyžádal.

Podle slov chatařky v kokořínském údolí Libuše Šafránové bouře začala kolem 20:00. „Zpočátku to vypadalo jako normální bouřka, pak ale najednou přišel ohromný tlak vzduchu, zatmělo se, vůbec nebylo vidět, kolem létaly větve,“ popsala událost. Vítr podle ní trhal šlahouny břečťanu, jímž obrostl obrovský akát před chalupou. „Bylo to hrozné. Spadl balkon, zhasla elektřina, trvalo to asi 20 minut,“ dodala.

Po skončení bouře si prý netroufla vyjít dál než před chalupu. Spoušť, kterou živel způsobil, proto uviděla až ráno. Svah, původně pokrytý vzrostlými stromy, se kvůli polomům prosvětlil. „Stromy, které rostly na skalách, jsou pryč,“ poznamenala. Původně se dnes chystala odjet do Prahy, obává se ale, že se kvůli popadaným větvím a stromům, které zatarasily cestu, do údolí vůbec nedostane.

Na Liberecku padaly stromy na trať i rodinný dům

Také v libereckém kraji padaly v noci kvůli větrné smršti stromy. Do jednoho z nich najel nedaleko Smržovky na Jablonecku krátce před 23:00 poslední noční vlak z Tanvaldu do Jablonce. Souprava najela jen do větví stromu, ale nevykolejila a nikdo nebyl zraněn. Právě na Jablonecku páchala zřejmě bouře největší škody, strom spadl na rodinný dům ve Smržovce, dalších stromy blokovaly silnice v okolí. Kvůli stromu, který v noci strhl i sloup vysokého napětí u Jeřmanic na Liberecku, zůstala část noci bez dodávek proudu oblast Smržovky, Nové Vsi a Železného Brodu.

Rychlá změna počasí včera v podvečer překvapila i Budyni nad Ohří na Litoměřicku. Vzdušný vír podobný tornádu lámal letité stromy, které poškodily místní kapličku a rodinný dům. Stromy padaly i na Teplicku - jeden z nich lehce zranil dvě malé děti. Bouřky a silný vítr odřízly na severu Čech od elektřiny až padesát tisíc domácností.