Ostuda české justice - vytunelovaný fond Trend - se vrací ke krajskému soudu

Hradec Králové - Rozsáhlý spis o případu vytunelovaných fondů Trend a Mercia znovu leží na Krajském soudu v Hradci Králové. Vrátil ho tam Vrchní soud, který zrušil loňské rozsudky nad Miroslavem Hálkem a další pěticí obžalovaných. Trend měl v 90. letech přes sto tisíc drobných akcionářů, těm měli Hálek a spol. způsobit škodu 1,3 miliardy korun. Krajský soud začne případ znovu projednávat na přelomu září a října.

Tunelování fondů Trend a Mercia připomíná nekonečný příběh. Tentokrát Vrchní soud žádá, aby krajský soud upřesnil způsobenou škodu. „Krajský soud by měl znovu přehodnotit své závěry ohledně zavinění jednotlivých obžalovaných, čili zda páchali trestnou činnost úmyslně či nikoliv,“ uvedl místopředseda krajského soudu Miroslav Veselský.

Manažeři měli fondy poškodit nevýhodnými operacemi, například tím, že prodávali akcie na splátky na 30 let nebo se zavazovali k vysokým smluvním pokutám ve prospěch jiných firem. Hlavní obžalovaný Miroslav Hálek, původně nepravomocně odsouzený na sedm let vězení, vinu nikdy nepřiznal. Po soudním líčení v loňském roce uvedl, že je znalecký posudek naprosto neodborný a jeho autor prý o kapitálovém trhu nic neví. Miroslav Veselský připouští, že bude muset krajský soud přibrat nové soudní znalce. 

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Vyšetřování kauzy Trend trvá už třináct let, soudy se případem zabývají od roku 2006, ovšem zatím stále bez výsledku. „Svým způsobem to lze považovat za ostudu české justice,“ tvrdí Veselský. I kdyby ale soud nakonec Hálka i další obžalované poslal za mříže, drobní akcionáři se ukradených peněz stejně nedočkají.

Loni soud odsoudil deset manažerů

Loni v srpnu už to přitom vypadalo, že se poškození klienti dočkají alespoň morálního zadostiučinění. Krajský soud totiž za vytulenování fondů uznal vinnými deset z jedenácti bývalých manažerů, jednoho zprostil obžaloby. Šest z nich hradecký soud poslal za mříže, kde měli strávit od tří do sedmi let. Další čtyři obžalovaní dostali podmíněné tresty.

Nejvyšší trest uložil soud Miroslavu Hálkovi, který je označován za hlavu skupiny. Odsouzení také měli fondům zaplatit náhradu škody ve výši několika stovek milionů. Soud jim rovněž zakázal působení ve vedení obchodních společností na dobu tří až deseti let.

Vyšetřování zřejmě nejrozsáhlejšího případu tunelování v Česku provázely komplikace, například bývalý vyšetřovatel Blahoslav Kavka se roku 2000 z dosud neznámých příčin zastřelil. Bývalý hradecký žalobce Vladislav Kusala, který na případ dohlížel, ve stejném roce na funkci rezignoval. Případ byl pak převeden nejprve z východních Čech do jižních, v roce 2002 se ho ujal republikový úřad vyšetřování v Praze.

Trend založili hudebníci Kocáb a Kratochvíl

Fond Trend založili hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. V polovině devatesátých let ho získala Hálkova společnost Královéhradecká brokerská. Z fondu poté zmizely nejcennější akcie, mezi které patřil například podíl v pražském obchodním domě Kotva. Trend také uzavíral nevýhodné smlouvy.

Podobný osud potkal i fond Mercia, nad kterým obžalovaní získali kontrolu v polovině 90. let. Kocáb s Kratochvílem pak vystupovali před soudem v roli svědků.