Pardubice se dočkaly. Budou značeny na dálničních ukazatelích

Pardubice - Kromě Hradce Králové by na značení dálnice D11 měly být ještě letos také Pardubice. Magistrát změnu vyjednal s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). Upozornění by se mělo postupně objevit už na pražském silničním okruhu, dále pak na dálnici a naváděcí systém skončí až na mimoúrovňové křižovatce u Opatovic nad Labem. Zmizí tak dlouhodobé výhrady pardubické radnice, podle níž by Pardubice jakožto jedno z krajských měst měly být značeny na dálničních ukazatelích.

„Celé značení, na němž bude opakovaně uvedeno, že D11 vede také do Pardubic a Pardubického kraje, by podle dnešní dohody mělo být dokončeno během příštího roku. První značky budou namontovány ještě letos v souvislosti s otevřením křižovatky u Opatovic,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Vedení kraje odmítá, že by šlo o malicherný spor. Tvrdí, že označení Pardubic je pro region důležité, navíc podle něj může být stávající značení matoucí. „Každé krajské město, které je dálnicí spojeno s Prahou, by mělo být značeno. Současný stav rozhodně důstojný není. Jde o přirozený zájem, řidiči mají vědět, že Pardubice jsou také jedním z krajských měst a mají svůj význam,“ dodal Línek.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

ŘSD na podobě ukazatelů doposud trvalo; nemělo podle něj logiku Pardubice značit, když městu chyběl dálniční přivaděč. To se však změní s otevřením opatovické křižovatky, která naváže na silnici I/37 a řidiče dovede až do krajského města. Právě proto ŘSD ustoupilo. V současnosti řidiči sjíždějí z dálnice dříve a jezdí do Pardubic přes Voleč a Lázně Bohdaneč.