Protikorupční jednotka Vojenské policie bude zrušena

Praha - Vojenská policie rozpouští odbor, který v minulosti rozkryl stamilionové korupční kauzy v armádě. Útvar se má sloučit s běžnými vojenskými vyšetřovateli. Důvodem pro zrušení speciální protikorupční jednotky má být údajně nutnost úspory finančních prostředků. Kontinuita šetření případů by přitom podle Vojenské policie měla být zachována. Odborníci však tento krok kritizují. Informaci přeneslo dnešní vydání Mladé fronty Dnes.

„Je to organizační opatření za účelem zjednodušení řízení a úspory pracovních míst,“ cituje MfD mluvčího Vojenské policie Jana Čermáka.

Detektivové specializovaní na korupci v minulosti úspěšně odkryli například „černé fondy generálů, kteří za miliony daňových poplatníků pořádali opulentní večírky“. Vyšetřovatelé stáli také za obviněním více než padesáti lidí včetně nejvyšších armádních úředníků z masivního rozkrádání peněz ze státního rozpočtu a z nezákonného ovlivňování výběrového řízení.

Mezi lidmi, kteří se o korupci v armádě zajímají, prý zamýšlené sloučení vyvolalo kritiku. Své výhrady v listu vyjadřuje třeba místopředseda sněmovního výboru pro obranu Antonín Seďa (ČSSD), deník cituje například i exministryni obrany Vlastu Parkanovou.