Mladík byl obviněn z plánování bombového útoku na školu

Hradec Králové - Státní zastupitelství podalo ke Krajskému soudu v Hradci Králové obžalobu na sedmnáctiletého mladíka, který údajně plánoval bombový útok na školu v Novém Bydžově na Hradecku. Obžaloba mladíka viní z přípravy obecného ohrožení a z porušení autorských práv. V případě prokázání viny mu hrozí až pět let vězení.

„Krajský soud o obžalobě musí rozhodnout v zákonné lhůtě tří měsíců, buď nařídí hlavní líčení, nebo rozhodne jinak,“ řekl státní zástupce Milan Šimek s tím, že by soud například mohl případ vrátit k došetření. Policie původně mladíka obvinila z trestného činu přípravy obecného ohrožení, později obvinění rozšířila o porušování autorských práv. Podle Šimka prý student používal ve svém počítači nelegální software.

Studenta zatkli ve druhé polovině března detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). V květnu byl propuštěn z vazby. Mladík se dle Šimkových slov během výslechů na policii přiznal, že se spolužáky o bombovém útoku mluvil, policii však řekl, že jej nikdy nechtěl uskutečnit a pouze se snažil zjistit, jak na to budou spolužáci reagovat. Šimek také potvrdil, že mladík měl doma k dispozici chemické látky, ze kterých se v malém množství pokusil vyrobit výbušninu. Znalci u mladíka podle Šimka nezjistili žádnou duševní poruchu, kvůli které by byl společensky nebezpečný.