Policie se nebude zabývat Brichtovým Deratizerem

Praha - Policie nebude stíhat zpěváka a textaře Aleše Brichtu za kontroverzní text titulní písně nového alba Deratizater. Mluvčí pražských policistů Eva Miklíková oznámila, že vyšetřovatel neshledal důvody pro zahájení trestního stíhání a věc byla uložena. Skladba vyvolala kritiku pro svůj údajně rasistický nádech. Text písně s refrénem - „Politici dělaj z každýho vola, na ulici kradou cikáni kola, už by to vyřešit měl nějakej deratizér“ zkoumala policie s otázkou, zda došlo k trestnému činu. Nařčení, že je rasistický, Brichta označil za nesmysl, píseň je prý namířena proti politikům.

Kvůli textu vypovídal zpěvák koncem července na policii. Tam také uvedl, že text Deratizer má vyjadřovat nesouhlas se současnou politickou situací ve státě, kdy veškeré podstatné problémy občanů se neřeší, ale zametají pod koberec a korupce současné politické generality se dotýká každého občana.

Také se vyjádřil k obalu alba, na němž je nakreslen muž „pracující“ na Karlově mostě. Postava je podle některých Brichtových kritiků očividně romského původu. V jedné ruce nese autorádio a ve druhé dámskou kabelku. I tento názor Brichta vyvrací. Podle něj výtvarník na obal využil figurku z arabských pohádek. Deratizer vyvolal také odezvu mezi tuzemskými publicisty.

Postava z obalu alba Deratizér
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24