Dvacet lidí demonstrovalo proti Topolánkovi, přinesli mu jachtu

Praha - Zhruba 20 demonstrantů přišlo před sídlo ODS na pražské Pankráci, aby Mirku Topolánkovi předali jachtu, na které má odplout z české politiky. Místo Topolánka přišel za demonstranty mluvčí ODS Martin Kupka, šéf ODS je v současnosti na předvolebním turné po Jihomoravském kraji. „Chtěli jsme mu předat spoustu malých jachtiček na hraní a chtěli jsme, aby vysvětlil svou dovolenou na jachtě. Chtěli jsme mu předat šek, kde jsou předvyplněné kolonky: kdo platil dovolenou a kolik to stálo, nicméně ten si zástupci ODS nepřevzali,“ uvedl jeden z aktivistů Antonín Setnička.

Demonstranti si s sebou přinesli několik transparentů s nápisy Mirku, vem si Marka a odpluj nebo Pirátská loď ODS se potápí, Mirek jde ke dnu. Vedení ODS pro změnu z budovy vyvěsilo plachtu s nápisem Děkujeme za dárky, dáme je dětem. Zástupci strany poté přišli mezi demonstranty s dětským bazénkem a míči. „Přišli jsme vám poděkovat, protože bychom dárky od Vás rádi předali dětem v dětských domovech. Čekali jsme, že jich možná bude víc. Spolu s těmi od nás je předá Mirek Topolánek,“ oznámil demonstrantům mluvčí ODS Martin Kupka.

Demonstranti mu odevzdali téměř dvoumetrovou loď ve tvaru dětské skládanky plnou malých složených papírových lodiček. Šek, do kterého měl Topolánek vypsat, kdo platil jeho dovolenou v Toskánsku, si Kupka nepřevzal.

Demonstranti jsou podle Setničky připravení sejít se na některém z předvolebních mítinků znovu, pokud Topolánek svou dovolenou nevysvětlí. „Doufám, že se to stane akcí masovou,“ prohlásil Setnička. Akce byla svolaná pomocí sociální sítě Facebook. K jejímu organizování se nikdo konkrétní nehlásí. Obdobné je to například s akcí 'bačkory pro Paroubka', pomocí které mají lidé Paroubkovi zasílat virtuální bačkory na odchod do důchodu. Stejným způsobem se před evropskými volbami po Facebooku posílala Paroubkovi vajíčka. Z organizování těchto akcí se vzájemně obviňují jednotlivé stranické sekretariáty. Všechny ale současně popírají, že by za nimi stály.

Demonstrace byla namířena proti dovolené Mirka Topolánka, kterou trávil letos v červenci v Toskánsku. Do médií se dostaly fotografie, na kterých je vyfocen například s ředitelem ČEZu Martinem Romanem nebo lobbistou Vladimírem Johanesem. Ve stejné době byl v Toskánsku i místopředseda ČSSD Milan Urban, exministr Aleš Řebíček a Topolánkův přítel Marek Dalík.