Vláda jedná o možném pandemickém scénáři

Praha – Kabinet Jana Fischera dnes na mimořádné ranní schůzi jedná o pandemické situaci spojené s virem prasečí chřipky. Ministerstvo zdravotnictví předminulý týden uvedlo, že jednání s výrobci pandemické vakcíny na prasečí chřipku zatím neskončila, a tak se odkládá podpis smluv, původně plánovaný na 7. srpna. Seznamy lidí, kteří jako první očkování dostanou, mají do září sestavit kraje. Přednost dostanou lékaři, hasiči, policisté a nepostradatelní zaměstnanci. Podle slov ministryně Dany Juráskové začne plánování strategie a distribuce očkovací látky ve chvíli, kdy budou tato data k dispozici.

Česko hodlá nakoupit vakcínu pro 25 procent obyvatel za zhruba 1 miliardu korun. Pro stejný počet nakoupí antivirotika. Proti prasečí chřipce tak bude chráněna polovina národa. Podle odhadů by v pandemii mohly onemocnět tři miliony lidí, 40 tisíc by se léčilo v nemocnici s komplikacemi. „K dispozici bude 5 milionů vakcín pro 2,5 mil. obyvatel, aby každý mohl dostat dvě očkovací dávky,“ oznámila před časem Jurásková.

Ke čtvrtku bylo v ČR potvrzeno 217 nákaz, průběh nemoci byl dosud v tuzemsku u pacientů lehký. Také regionální představitelé jsou v přípravách na boj s chřipkovou epidemií optimističtí. „Ministerstvo zdravotnictví spolupracuje s kraji, odbory i hasiči a já nepředpokládám, že by v překonávání případné pandemie nastaly jakékoli problémy,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Proti prasečí chřipce by se mělo začít očkovat na přelomu listopadu a prosince. A právě toho období se odborníci bojí, protože s končícím podzimem stoupá počet lidí nakažených běžnou chřipkou.