Napadení sborů Dělnické strany soud potrestal veřejnými pracemi

Most - Mostecký soud dnes poslal Romy Viléma Mateje a Miroslava Sinu každého na 400 hodin veřejně prospěšných prací. Oba loni 4. října napadli a nadávali členům takzvaných ochranných sborů Dělnické strany (DS), kteří demonstrativně procházeli problémovým litvínovským sídlištěm Janov. Matej dokonce použil rasistické výroky. Oba se dnes u soudu přiznali a za výroky se omluvili. Prý byli ovlivněni emocemi. Rozsudek je pravomocný, odsouzení i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání.

Oba odsouzení trest přijali a Lucii Šlégrové se omluvili. Ta ale omluvu považuje za účelovou a trest za nepřiměřeně nízký. „Dokazuje to jenom pozitivní diskriminaci v našem státě, nevěřím, že pan Matej tady bude chodit a někde zametat,“ komentovala Šlégrová výsledek soudního řízení.

Matej a Sinu patřili do skupiny několika desítek Romů, kteří se loni v říjnu v Janově postavili 12 členům Dělnické strany. Ti se sem vypravili kvůli údajným stížnostem místních obyvatel. V jejich čele šla Lucie Šlégrová, kterou obžalovaní slovně napadli. Matej ji rasisticky urážel a vyhrožoval jí, že z ní udělá prostitutku. Sinu jí opakovaně řekl, že ji rozseká. Incident zaznamenaly i televizní kamery. Šlégrová poté podala trestní oznámení.

Soudkyně považuje trest za přiměřený

Soudkyně v odůvodnění rozsudku řekla, že se přiklonila k názoru soudního znalce, který připustil, že výroky Mateje mohly za určitých okolností vyvolávat nenávist k českému národu. Trest označila za přiměřený a upozornila, že pokud ho odsouzení osobně nevykonají, hrozí jim za každé dvě neodpracované hodiny den vězení.

V reakci na incident s Romy vedení Dělnické strany svolalo do Litvínova shromáždění i 18. října a 17. listopadu. Následné pochody radikálů do sídliště Janov si po střetech s policisty vyžádaly zraněné na obou stranách.