Plzeňskou MHD čekají změny a víkendový takt

Plzeň – Plzeňská MHD by měla o víkendech jezdit v tzv. taktu – tedy ve zcela pravidelných intervalech. Odpadnout by tak mělo zdlouhavé vyhledávání v jízdním řádu, vedení města je přesvědčeno o tom, že taktové jízdní řády budou snadno zapamatovatelné. Další změnou, která na podzim čeká plzeňskou MHD, budou úpravy nočního provozu – změnit se mají některé trasy a vzniknou i nové linky.

„Na určitých linkách dojde k zásadním časovým posunům, začnou jezdit v taktu. To znamená, že pokud člověku ujede spoj nebo na něj půjde, bude vědět, že přesně za 7,5 minuty nebo 15 minut jede další spoj,“ popsal taktový systém náměstek primátora Petr Rund. Základní interval v sobotách a nedělích má být v linkách 1, 2, 4 a 16 vždy 7,5 minuty, v linkách 11, 12, 13 a 15 vždy 15 minut.

V rámci změn nočního provozu plzeňské MHD se přesune centrální přestupní bod k Mrakodrapu. Nově by měly spoje jezdit pravidelněji než dosud. „V noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli posílí MHD o nové linky N4, N5, N6, které budou vloženy jako proklad mezi celotýdenní spoje, takže bude dosaženo intervalu 30 minut až do 3:00,“ uvedl Rund. Upravují se i trasy nočních linek v oblasti Borských polí, Severního předměstí a centra města.

Linka N1 spojí Bolevec, Mrakodrap, Bory a Novou Hospodu. Linka N2 Skvrňany, Mrakodrap, Světovar, Slovany a Černice. Noční linka číslo 3 Doubravku, Lobzy, Mrakodrap, Hodonínskou a Košutku. Nově zavedená noční linka N4 povede z Bolevce přes střed města a následně přes Bory do Litic, Valchy a až do Lhoty. Nová linka N5 spojí Malešice, Radčice a Křimice a pojede dále přes střed na Slovany a skončí v Koterově. Trasa linky N6 povede z Červeného Hrádku přes Lobzy, Mrakodrap a Hodonínskou na Košutku.

Další změnou má být změna názvu zastávky Doudlevce. Nově budou cestující nastupovat do trolejbusů číslo 14 v zastávce Révová. V září podle Runda začnou práce na přípravě druhé fáze optimalizace systému MHD, jež zahrne provoz na všech linkách v průběhu celého týdne. Změny se uskuteční po ukončení výstavby trolejbusové tratě na Borská pole, zřejmě v červnu 2010.