Nevýhodné smlouvy ministerstva vnitra přijdou stát na 100 milionů korun

Praha – Ministr vnitra Martin Pecina si nechal zpracovat audit smluv o pronájmu čtyř lázeňských domů, které vlastní ministerstvo vnitra. Výsledkem je, že smlouvy, které uzavřelo ministerstvo pod vedením místopředsedy ODS Ivana Langera, jsou podle auditu nevýhodné a stát kvůli nim přijde až o 100 milionů korun. Langer se proti auditu smluv ohradil a spíše než o audit jde podle něj o pamflet, který nevznikl standardním způsobem.

Podle Langera resort ušetří 450 milionů korun

Domy v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Luhačovicích a Františkových Lázních, v nichž se rekreují hasiči a policisté, získala loni na 20 let do pronájmu firma Temperano za 23,7 milionu korun ročně. Audit však uvádí, že cena nájmu je 2,6krát nižší oproti tržní ceně nájmů nemovitostí. Za celou dobu pronájmu může tedy stát přijít až o 100 milionů korun.

„Každoroční úspora pro resort představuje více než 22 milionů korun, tedy za dobu nájmu téměř 450 milionů korun,“ uvádí bývalý ministr Langer v tiskové zprávě. Audit tak pomíjí ekonomický rozbor rozhodnutí o pronájmu budov. Langer zároveň připomíná, že nájemní smlouvu schválilo i ministerstvo financí a bez jeho souhlasu by nebylo možné ji podepsat.

Podle Langra je celá záležitost pouze účelovou kampaní, kterou proti němu Pecina vede. Ministr prý „svědomitě plní úkol, který dostal od ČSSD - bořit a špinit“. Závěry auditu odmítli i zástupci firmy Temperana. Podle asistenta generálního ředitele společnosti je nájem, který společnost platí, velmi vysoký.

Budova Lázní III v Karlových Varech
Budova Lázní III v Karlových Varech