KSČM kritizuje billboardy ČSSD varující před návratem komunismu

Praha/Brno - Komunisté se dnes ohradili vůči předvolebním billboardům ČSSD, na kterých sociální demokracie uvádí, že zabrání návratu komunismu k moci. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše nemá sociální demokracie po volbách šanci prosadit bez komunistů levicový program.

„Je hospodářská krize, po volbách to nebude sranda a bude třeba hledat řešení. Dělat na sebe kyselé obličeje a dlouhý nos je absurdní. ČSSD má některé body programu společné s KSČM, a proto bude muset s námi také hlasovat,“ uvedl Dolejš.

Mnozí členové ČSSD „plijí na vlastní minulost“

Vymezení sociálních demokratů vůči KSČM kritizovala i jihomoravská poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová. Podle ní to svědčí o příklonu ČSSD k pravici a ODS: „Kupecké počty říkají: buď s KSČM, nebo s ODS. Pro mě tyto billboardy představují potvrzení, že ČSSD směřuje doprava.“ Rétorika billboardu by ji prý nepřekvapila u ODS, u ČSSD však ano, neboť mnozí členové ČSSD prý takto „plijí na vlastní minulost“.

Bebarová-Rujbrová se domnívá, že si tak otevírají cestu k velké koalici s ODS. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka je ale taková koalice „prakticky vyloučená jak z důvodů ideových, tak především etických“, neboť současná ODS podle něj představuje „stranu úzkých lobbistických zájmů, stranu korupce“. Jihomoravská poslankyně proto vyzvala sociální demokracii, aby plnila levicové sliby. Dodala ovšem, že u toho se bez KSČM neobejde.

Škromach: KSČM by se měla raději věnovat vysvětlení své historie

S tím ale ČSSD nesouhlasí. „Každá strana je nezávislá a má svůj program. My máme svůj, který je od programu komunistů odlišný. Jejich styl věšení se na nás je akorát způsob, jak nás poškozovat ve volbách,“ ohradil se místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Doplnil, že KSČM by se měla raději věnovat tomu, jak vysvětlí svou historii. Před možnou povolební spoluprací s komunisty varovali i členové antikomunistického sdružení Krvavá strana Čech a Moravy. Šest jejich členů se pokusilo na pražském sídle KSČM překrýt slovo komunistická papírem s nápisem krvavá.