Ministr Kocáb chce celorepublikovou agenturu pro romskou integraci

Praha - Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb připravuje zákon o Agentuře pro sociální začleňování v romských lokalitách. Ta již v některých českých městech působí, připravovaný zákon by z ní učinil celorepublikovou instituci. Kocáb rovněž předpokládá, že zásadní obrat v romské otázce by měl přijít s přijetím koncepce romské integrace v letech 2010 až 2013. Kocáb to řekl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Od vzniku Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách si Kocáb slibuje uvedení jednotného koordinačního orgánu pro romské otázky do praxe. Kocáb by si přál její působnost od roku 2011, ale připouští očekávaný odpor především z ministerstva financí. „Co bychom chtěli, je jedna věc, ale zda se tak stane, nevíme,“ podotkl Kocáb.

Agentura by měla zahrnovat zhruba 120 pracovníků, z nichž asi sedmdesátka by měla působit přímo v terénu ve 120 krizových lokalitách. Měla by řešit pouze problémy sociálně vyloučených občanů, nejen Romů. „Agentura je od toho, aby zprostředkovala kontakt mezi vládou a starosty měst a obcí,“ vykreslil koncepci ministr Kocáb.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Otázky Václava Moravce

Témata, o kterých se začne mluvit

Reportáž Jana Šenkýře

Zásadní je problematika zaměstnanosti

Podle statistik terénních pracovníků jsou v romských komunitách za největší problémy považovány dluhy, nezaměstnanost a nízká kvalita bydlení. Podnikatel a předseda Romů severní Moravy Milan Ferenc považuje ale za stěžejní problém, který je třeba řešit primárně, nezaměstnanost. „Měli bychom co nejrychleji vtáhnout Romy do pracovního procesu. Jako podnikatel vím, že to možné je, ale musí být vůle města a zákonodárců, aby do zadávacích pokynů zakázek stanovili podmínky zaměstnávání Romů,“ řekl v pořadu ČT Ferenc.

Náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek (KDU-ČSL) podotknul, že rizikové skupiny, což nejsou jen Romové, by měly pochopit, že zapojení do pracovního procesu jim přinese vyšší životní standardy než pouhé pobírání státních sociálních dávek. „Toto nastavení je nejen věcné, ale také psychologické,“ řekl Hošek.

Statistiky terénních pracovníků
Statistiky terénních pracovníků