Kraj chce na Šumavě kvůli kůrovci vyhlásit stav nebezpečí

České Budějovice - Jihočeský kraj zvažuje, že na Šumavě vyhlásí kvůli kůrovci stav nebezpečí. Na mimořádné tiskové konferenci to oznámil hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Dosavadní bezzásahový režim v parku, tedy ponechání přírody svému přirozenému vývoji, už podle Zimoly způsobil kůrovcovou pandemii. Kraj teď chce především přimět ministerstvo životního prostředí, aby do několika dnů kývlo na ustavení expertní skupiny, která by měla vypracovat krizový plán péče v šumavském národním parku.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko záměr jihočeského hejtmana vyhlásit stav nebezpečí označil za politické tvrzení, které jej má přitlačit ke vstřícnému kroku ohledně ustavení krizové pracovní skupiny. „Nevím, co přesně znamená kůrovcová pandemie. Možná, že bude dobré se vyhýbat silným slovům,“ uvedl.

„V případě, že by se ministerstvo chovalo jako dosud, odmítalo veškeré snahy o komunikaci, tak by stav nebezpečí znamenal, že bych mohl nařizovat těžby a odtěžení kůrovcem napadených stromů,“ vysvětluje hejtman. Plzeňský kraj bude podle radního pro životní prostředí Petra Smutného (ČSSD) o případném připojení se k záměru vyhlásit stav nebezpečí teprve jednat.

Hrozí fatální devastace Šumavy, tvrdí expertní skupina

Zimola nechal v červnu spolu s hejtmankou Plzeňského kraje Miladou Emmerovou (ČSSD) zřídit expertní skupinu, která situaci přímo na Šumavě posuzovala. Dvanáctičlenný tým vědců, zástupců majitelů lesů a odborníků z obou krajů došel k závěru, že dosavadní systém péče v parku je nedostatečný a metody ochrany neúčinné. To vše údajně vede k fatální devastaci Šumavy.

„Přesvědčili jsme se na místě, že opatření v bezzásahových částech jsou neúčinná. Uplatňují se metody, které mají výzkumný charakter. Řada opatření je také dělána podél cest, neboli mají často propagační charakter,“ uvedl člen komise a poradce Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR Josef Vovesný. Skupina se shodla i na tom, že i na mnoha místech, kde se již zasahuje, je rozsah poškození přírody tak obrovský, že nelze zabránit umírání stromů, pouze proces rozpadu tlumit za cenu rozsáhlých holin.

Podle ministra životního prostředí je kůrovec v normálu

Miko hodlá nejprve zprávu expertní skupiny prostudovat a poté se k ní vyjádřit. Kůrovcová kalamita podle něj na Šumavě je, rozvíjí se podle očekávání, park však proti kůrovci tam, kde zasahovat má, intenzivně zasahuje. „Dnes jsem neslyšel nic, co by mi zavdávalo jakýkoliv důvod uvažovat o nějaké abnormální situaci,“ řekl Miko s tím, že jeho zájmem je, aby se ohledně Šumavy opravdu dohodli.

Zda ministerstvo výzvu jihočeského hejtmana přijme, bude nejspíš zřejmé už začátkem příštího týdne. V úterý totiž ministr Miko svolal v Praze tiskovou konferenci právě k aktuální situaci na Šumavě.

Les zasažený kůrovcem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24