Na jihu Moravy zjistí cestující zpoždění regionálních spojů na mobilu

Brno - Pomocí mobilního telefonu mohou nově cestující na jihu Moravy vyhledávat odjezdy v reálném čase. Novinku zavedl Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje (IDS JMK). Do aplikace stačí zadat název obce, zastávky a na displeji se objeví pět nejbližších spojů. Systém přitom zobrazuje skutečné časy odjezdů, nikoliv pouze údaje z jízdních řádů. Lidé tak mohou při cestě na zastávku zjistit, zda nepospíchají zbytečně, uvedl Květoslav Havlík z firmy Kordis, která na dopravní systém dohlíží.

Aplikaci zájemci najdou na internetu a podle Havlíka jde o první podobnou službu v Česku. „Pokud cestující jezdí z některých zastávek pravidelně, pak si může výslednou stránku jednoduše uložit pod libovolným názvem do svých záložek. Při každé cestě pak stiskem jednoho či dvou tlačítek na mobilním telefonu zjistí časy odjezdů z dané zastávky,“ řekl Havlík. Aplikace je přístupná i z internetových prohlížečů Opera a Firefox.

Systém využívá data z Centrálního dispečinku IDS JMK, který s pomocí evropských dotací spustil Jihomoravský kraj před dvěma lety. Sbírají se v něm informace o aktuální poloze vozidel všech dopravců zahrnutých do integrovaného systému - tedy od Dopravního podniku města Brna, Českých drah i všech regionálních autobusových dopravců. Dosud tato data využívaly pouze informační tabule na přestupních uzlech a klíčových zastávkách, které cestující informují o případných zpožděních spojů. Na jihu Moravy je jich kolem padesátky.