Úředníci plánují až zdvojnásobení soudních poplatků

Praha - Lidé, kteří se budou chtít soudit, budou možná v budoucnu muset zaplatit mnohem více peněz než dnes. Úředníci ministerstev spravedlnosti a vnitra totiž chtějí na podzim navrhnout novelu zákona, na jejímž základě by se soudní poplatky zvýšily od roku 2011 až na dvojnásobek. Opatření by mělo podle úředníků vyřešit problémy resortu spravedlnosti s nedostatkem peněz a také působit preventivně, aby se lidé na soudy neobraceli s malichernostmi.

Platit by měli i ti, kteří jsou nyní od placení osvobozeni

Úředníci chtějí navrhnout také to, aby soudní poplatky platili i lidé, kteří jsou od nich osvobozeni. Týkalo by se to například rozhádaných dědiců, kteří teď mohou požádat o rozhodnutí soudu, aniž by za to museli zaplatit. Platit by podle Práva museli i lidé, kteří by se domáhali soudního rozhodnutí pracovně-právního sporu a zadarmo by nebyly ani tahanice kolem neplnění závazků z kolektivní smlouvy v případě, že se dostaly před soud.

Zaplatit by dále museli občané, kteří by se na soud obrátili mimo jiné ve věcech důchodů, nemocenského pojištění, sociálních dávek, sociální péče či pomoci v hmotné nouzi, a rovněž lidé, kteří by se u soudu domáhali náhrady škody za ublížení na zdraví.

Poplatky vynesly státnímu rozpočtu v roce 2008 1,3 miliardy korun 

Poplatku by údajně nově podléhaly rovněž spory týkající se voleb či rozpuštění politické strany. Úředníci si dále myslí, že hodně peněz do státní pokladny může přinést plán spravedlnosti na zpoplatnění řízení o osvojení, povolení uzavřít manželství, o úpravě styku s nezletilými, řešení neshod mezi rodiči, schválení důležitých úkonů nezletilého a určení otcovství v případech, kdy návrh nepodá dítě.

Loni vynesly soudní poplatky státnímu rozpočtu 1,3 miliardy korun. Kdyby se poplatky zvýšily o 50 procent, zvýšila by se podle propočtů ministerstva spravedlnosti tato suma na dvě miliardy a při stoprocentním zvýšení poplatků pak až na 2,7 miliardy korun.