Tunel Blanka má další potíže, přišel o stavební povolení

Praha – Nad stavbou tunelu Blanka, jednou z největších  podzemních staveb u nás, se vznáší otazník. Už v dubnu podle Hospodářských novin Městský soud v Praze zrušil stavební povolení na část tunelu. Proti tomu podalo ministerstvo pro místní rozvoj, které stavbu povolilo, kasační stížnost, kterou ale Nejvyšší správní soud předminulý týden zamítl. Nyní by se tedy stavba za více než 20 miliard korun, která má ulehčit dopravě v hlavním městě, měla úplně zastavit.

Spory se vedou o stavbu inženýrských sítí a podzemních garáží v úseku Špejchar – Troja. Podle městského soudu v Praze na ně pražský magistrát nemá stavební povolení. U soudu napadlo stavbu sdružení Za naši budoucnost. Úřady se podle něj při schvalování nezabývaly tím, nakolik desetitisíce dalších aut, které tunel do pražské Troje a Holešoviček přivede, zhorší životní prostředí.

Ministerstvo pro místní rozvoj a magistrát, kterým Nejvyšší správní soud zamítl odklad, ovšem odmítají, že by se práce nyní měly zastavit. Mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf uvedl, že město má všechna potřebná stavební povolení. Magistrát ani ministertsvo totiž zatím nemají písemné rozhodnutí soudu.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Nejvyšší správní soud potom zřejmě problém dostane do ruky podruhé. Tentokrát bude muset rozhodnout o samotné stavbě. Zatím se zabýval pouze tím, zda platí verdikt městského soudu. Než ale brněnský soud rozhodne, měla by stavba ustat. „To stavební povolení není platné a neměli by stavět, jinak porušují zákon,“ upozornil právník sdružení Za naši budoucnost Zdeněk Kuneš.

Pokud by stavělo dál, může podle Hospodářských novin dostat až milionovou pokutu. Pokutovat investora ale může paradoxně stavební odbor pražského magistrátu, který by tak měl udělit pokutu sám sobě. „Pokud budou pokračovat ve stavbě, podáme trestní oznámení,“ pohrozil právník sdružení Kuneš.

Tunelový komplex Blanka by měl být hotov v roce 2011. Výstavba severozápadní části vnitřního automobilového obchvatu mezi Špejcharem a křižovatkou Pelc-Tyrolka začala loni. Silnice povede tunely pod Letnou a pod Stromovkou.