Pecina zrušil mandát dvou zastupitelů Karlovarského kraje

Karlovy Vary - Ministr vnitra Martin Pecina zrušil kvůli střetu zájmů mandáty zastupitelů Karlovarského kraje Janu Hadravovi (Doktoři za uzdravení společnosti) a Jaroslavu Kočvarovi (ODS). Oba bývalí zastupitelé se zřejmě obrátí na Ústavní soud. Podle Kočvary totiž zákon odporuje ústavě. Oba dnes už bývalé zastupitele nahradí na dalším jednání zastupitelstva jejich náhradníci.

Ve střetu zájmů jsou zastupitelé proto, že Hadrava pracuje jako vedoucí městského odboru správy majetku města v Jáchymově a Kočvara je ředitelem chebského gymnázia, jehož zřizovatelem je kraj. To je ale podle zákona o volbách do zastupitelstev krajů neslučitelné s funkcí zastupitele.

„Obrátím se na soud. O rozhodnutí jsem se dozvěděl ve čtvrtek a ministr nám dal jen dva dny na to, abychom se na soud obrátili. Pokouším se spojit se svojí advokátkou. Nejprve se asi obrátím na chebský soud s tím, že detailní podklady dodám později, abych stihl termín, který nám ministr dal,“ oznámil Kočvara. Podle něj protiústavnost spočívá v tom, že v českém právním řádu není možné, aby nižší právní norma byla v rozporu s vyšší normou.

Jde o vůbec o první případ od doby platnosti zákona, kdy ministr o zrušení mandátu rozhodl. Zrušení mandátu tak může být precedentem pro další podobné případy. O zrušení mandátu jednalo v květnu krajské zastupitelstvo, ale rozhodnutí nechalo na ministrovi. Ten má ze zákona právo, pokud zastupitelstvo samo mandáty nezruší, je zrušit sám.