Odbory chystají na říjen neomezenou stávku v dopravě

Praha - Dopravní odborové centrály začaly chystat na říjen neomezenou stávku, která se dotkne především železnice a pražské hromadné dopravy. Svůj krok zdůvodnily odbory zejména absencí zákona o veřejné dopravě. Zákon, na němž pracuje ministerstvo dopravy několik let, by měl především upravit vztahy mezi jednotlivými organizátory veřejné dopravy.

Důvodů pro stávku je však zřejmě více. Před více než měsícem vyjádřily odbory v dopise premiérovi Janu Fischerovi odmítavé stanovisko k otevření železnice konkurenci, odpověď premiéra je prý neuspokojila.

Dnešní výzvu podepsali zástupci devíti organizací, například Federace strojvůdců, Unie železničních zaměstnanců nebo Odborová organizace DP Metro. „K aktivní účasti na této stávce vyzveme i všechny ostatní odborové subjekty,“ píše se v dnešním otevřeném dopise premiérovi, se kterým chtějí odbory jednat.

Video Telefonát Karla Hanzelky a Libora Poláčka
video

Telefonát Karla Hanzelky a Libora Poláčka

Telefonát Karla Hanzelky a Libora Poláčka

3108 2100

Reportáž Víta Krčmáře

Jak uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karela Hanzelka, vyhlášení je sice překvapivé, ale ministerstvo je připraveno jednat. Zástupci úřadu se naposledy sešli s odboráři nad zákonem o veřejné dopravě před deseti dny. Zákon by měl jít z ministerstva na vládu ještě v září.

Vlak
Vlak