Legislativní změny, o kterých by rozhodoval ještě nynější parlament, odmítli lídři ČSSD a ODS Jiří Paroubek i Mirek Topolánek. ČSSD trvá na tom, že bude případně o jednotlivých návrzích hlasovat jen po částech. ODS se obává právě toho, že socialisté a komunisté v současném parlamentu naloží s balíčkem nezodpovědně, a situaci tak ještě zhorší. Změny zákonů i nový rozpočet by proto podle předsedy ODS Mirka Topolánka měla navrhnout až vláda vzešlá z říjnových voleb.
V době krize se prý šetření nevyhne ani učitelům
Klaus dnes zavítal do pražské základní školy Gutova, aby přivítal prvňáčky. Vyjádřil se proto i k plánovaným škrtům v rozpočtu mnisterstva školství. Učitelská profese je podle něj velmi cenná a je třeba zajistit, aby ve školách byli lidé, kteří jsou pro toto povolání vhodní. Na druhé straně ale Klaus učitelům vzkázal, podobně jako dříve vědcům, že nemají výjimečné postavení a v době ekonomické krize se šetření nevyhne ani jim. „Považuji za hloupé či nerozumné, když ta či ona skupina či profese nyní začne tvrdit, že jenom oni jsou ti nepostradatelní a jenom jim se škrtnout nesmí. Bohužel musí se škrtnout všem,“ řekl. Podle školských odborů by mohl učitelům klesnout plat až o 1500 korun, pokud budou škrty v rozpočtu ministerstva školství tak velké, jak se čeká. Chystané úspory ve školství považuje za příliš vysoké i šéfka resortu Miroslava Kopicová.
Prezident se také dnes podobně jako v minulosti postavil jednoznačně na stranu odpůrců státních maturit. „Státní maturity považuji za zbytečný výmysl úředníků ministerstva školství a plně bych důvěřoval každému řediteli a učitelskému sboru, že ty maturity zvládnou podle svého. Je to prostě schválnost, úřednicko-byrokratická schválnost,“ prohlásil Klaus. Jednotnou státní maturitu připravuje ministerstvo školství už několik let. Ani na začátku letošního školního roku ale není jasné, zda již v něm žáky tato zkouška čeká. Pro další odklad státních maturit se totiž vyslovují poslanci ODS i ČSSD.