ODS a ČSSD se staví za senátní návrh trvalé ústavní změny

Praha - Občanští i sociální demokraté šli na schůzku předsedů parlamentních stran s prezidentem Václavem Klausem s myšlenkou oprášit senátní návrh trvalé ústavní změny, která umožní rozpuštění sněmovny a vyhlášení voleb. Návrh ODS spočívá v umožnění sněmovně rozpustit se bez souhlasu senátu, pokud se za návrh postaví ústavní většina poslanců. ČSSD, jejíž odborníci už svá doporučení vydali, zamířila na Hrad s přáním, aby se volby konaly v původně stanoveném termínu.

Sociální demokraté na schůzce, která se konala v 11:00, navrhovali, aby byl senátní návrh s jistými doplněními vrácen sněmovně do druhého čtení už v úterý 8. září. Podpis prezidenta a publikace ve sbírce zákonů by podle představ ČSSD mohla nastat 25. září, a volby by se tak s odkazem na už známé rozhodnutí hlavy státu mohly uskutečnit v původním termínu.

Myšlenku experti ČSSD podle dobře informovaného zdroje z Lidového domu konzultovali s šesti ústavními právníky, podle nichž jde o zcela legitimní a nerozbitnou variantu řešení. K takovému rozhodnutí mají ČSSD a ODS v parlamentu dostatek hlasů.

Video Vstup Daniela Takáče
video

Vstup Daniela Takáče

ODS podle slov Mirka Topolánka těsně před schůzkou požaduje ústavní umožnění sněmovně ukončit své funkční období, pokud pro takový návrh zvednou ruku tři pětiny poslanců. „Chceme o tom začít jednat ve sněmovně hned v úterý,“ řekl novinářům Topolánek s tím, že by podle jeho nezávazného odhadu nejbližší možný termín voleb připadl na listopad tohoto roku.

Novela umožňující předčasné volby leží již tři roky ve sněmovně:

  • Návrh na rozšíření ústavy počítá s tím, že po demisi vlády by prezident mohl rozpustit sněmovnu se souhlasem nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 členů dolní komory.
  • Návrh předložil sněmovně 11. srpna 2006 Senát zastoupený senátory ODS Jaroslavem Kuberou a Tomášem Julínkem. Senátoři novelu schválili 9. srpna 2006 drtivou většinou - pro bylo 70 senátorů ze 77 přítomných, proti pět, a to z ČSSD a KSČM.
  • Organizační výbor projednání návrhu doporučil v září 2006 a určil zpravodaje Zdeňka Jičínského (ČSSD). První čtení se odehrálo v prosinci 2006, návrh byl přikázán k projednání výborům. Ve druhém čtení poslanci novelu projednali až letos 6. května, současně navrhli celou řadu změn ústavy.
  • Zdeněk Jičínský navrhl zamítnutí novely. Zelení navrhli zvýšit počet potřebných hlasů poslanců na 120, tedy na ústavní většinu. Současně navrhli snížit počet poslanců z nynějších 200 na 199. Marek Benda (ODS) řekl, že návrh znamená, že by mohla vládní většina vypsat volby, kdykoli by se jí zachtělo. Vznesl proto vlastní návrh, který by znamenal, že prezident bez dalších podmínek sněmovnu rozpustí, když příslušné usnesení podpoří nejméně 120 poslanců, tedy ústavní většina.
  • V úterý se předsedové nejsilnějších stran Mirek Topolánek (ODS) a Jiří Paroubek (ČSSD) shodli, že změnu ústavy, která umožní rozpustit sněmovnu a vyvolat říjnové volby, lze stihnout schválit v obou komorách parlamentu v řádu dnů.
  • Senát navrhl podobnou změnu ústavy i v minulém volebním období, poslanci ji ale v březnu 2006 vrátili k dopracování. V praxi to mělo vzhledem ke konci volebního období stejný dopad jako zamítnutí. Vrácení předlohy podpořila většina stran, pouze nikdo z ODS ruku pro vrácení nezvedl. Předlohu v Senátu navrhli zástupci ODS a ve sněmovně ji obhajoval Tomáš Julínek.