První český pilot bude řídit letadlo se systémem AWACS

Hradec Králové - Na letišti v Hradci Králové začal 16. ročník mezinárodní armádní letecké přehlídky CIAF. Během víkendu se představí třeba akrobatická letka jordánského královského letectva nebo britská stíhačka s kolmým startem Harrier. Největším tahákem přehlídky je ale letoun s průzkumným systémem AWACS, který bude zanedlouho pilotovat i první Čech. Do Hradce se největší domácí letecká přehlídka vrátila po sedmi letech. Minulé ročníky proběhly v Brně.

Největším magnetem letecké přehlídky je Boeing 707 s obřím radarem na zádi, je to alianční průzkumný letoun s průzkumným systémem AWACS. Letadlo systému včasné výstrahy AWACS schopné pozorovat vzdušný prostor v okolí 300 kilometrů či řídit bojiště přiletělo ze základny v Geilenkirchenu v Německu. Před letadlem celý den stála nekonečná fronta zvědavců, kteří se chtěli dostat na palubu.

Česká armáda bude mít od října na palubě AWACSu svého prvního zástupce v historii obranného projektu. Bude jím major Milan Vojáček, kterého budou Američané asi půl roku školit na pilota boeingu nabitého nejnovějšími technologiemi. „Po vycvičení můžeme být s letadlem vysláni do jakékoliv mise podle potřeby NATO,“ uvedl budoucí pilot letadla AWACS Milan Vojáček.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Dnešního slavnostního zahájení 16. přehlídky se mimo jiné zúčastnili i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek a ministr obrany Martin Barták. Na nebi se měl objevit historický letoun Wright, jeho let byl ale kvůli větrnému počasí prozatím zrušen. 

„Zatím jsme museli toto vystoupení jako jediné zrušit, jde o historický letoun bratří Wrightů z roku 1906. Diváci se na něj mohou podívat alespoň ve statické ukázce,“ uvedl mluvčí přehlídky Tomáš Otruba. 

Moderní letouny ale větru odolají, a tak mohli návštěvníci sledovat tradiční akrobatické výstupy a letecké přehlídky. Poprvé se v Česku představila například jordánská akrobatická pětice letadel Extra 300. 

Čtyřměsíční kapitolu střežení vzdušného prostoru Pobaltí uzavřeli na hradeckém letišti piloti gripenů z Čáslavi. Ti v rámci mise Severoatlantické aliance osmkrát startovali proti narušitelům vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska. 

V Hradci se objevila i trojice vrtulníků českého letectva, která se v nejbližších týdnech zapojí do mezinárodní mise v Afghánistánu. Helikoptéry budou plnit především dopravní a přepravní úkoly.

Divákům se nad hlavami proletěly také stíhačky Eurofighter, F-16 nebo Mirage 2000. Raritou je britská stíhačka s kolmým startem Harrier, ta bude k vidění ale jen na zemi.

/*json*/{"map":{"lat":50.2450642717,"lng":15.8462333679,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.24289609997,"lng":15.844602584839,"type":"1","description":"Leti\u0161t\u011b v Hradci Kr\u00e1lov\u00e9"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/