Hasiči změřili síly v náročném víceboji

Praha - Nejlepší hasiči z celé Evropy se sešli v Praze na Pankráci, aby změřili svoje síly v tradiční soutěži Iron Fireman. Požárníci absolvovali osm náročných disciplín v plné výzbroji. Šplhali například na jednu z nejvyšších budov Česka. Klání je tak pro desítky závodníků zkouškou především toho, jak poctivě si během roku udržují svou kondici.

Profesionální i dobrovolní hasiči z ČR, Polska, Maďarska, Německa a Velké Británie absolvovali závodní dráhu, která má simulovat skutečný zásah při požáru. Cíl zatěžkávací zkoušky byl na vrcholu druhé nejvyšší budovy v Česku, hasiči museli navíc vystoupat šestadvacet pater se zapnutým dýchacím přístrojem. Právě na vrcholu mrakodrapu si většina závodníku sáhla na dno. Díky plné výzbroji totiž nesou navíc až dvacet kilogramů. 

Úkoly pro závodníky

  • Rozbalit dvě hadice
  • Zabalit dvě hadice
  • Udeřit stokrát palicí
  • Přenést kanystry s vodou
  • Dvakrát překonat stěnu o výšce 2 metrů
  • Zachránit figurínu, jež představuje člověka v bezvědomí
  • Vyběhnout s dýchacím přístrojem schody City Empiria
Video Reportáž Taťány Rubášové
video

Reportáž Taťány Rubášové

Nejlepší hasiči zvládli trasu za méně než devět minut, řada dalších byla ráda, že závod vůbec dokončili. 

Aby vyčerpávající víceboj hasič vydržel, musí se kromě povinné fyzické přípravy v práci udržovat v kondici i ve volném čase. Často to znamená pár podobných závodů během roku na rozjezd. Účastníci druhým dechem dodávají, že důležitý je i jídelníček.  

Loňské prvenství obhájil Lukáš Novák. Všechny disciplíny zvládl za osm minut. Závodit letos přijelo na 70 požárníků. Kromě profesionálů nechyběly mezi dobrovolníky a asi desítkou zahraničních hasičů také dvě ženy. Soutěž se koná už posedmé, někteří závodníci v ní startují pravidelně. Pokaždé se prý po vyběhnutí schodů zapřísahají, že příště už nepřijedou, ale nedá jim to a za rok se zase vrátí.