Političtí experti budou dnes hledat cestu k volbám

Praha - Experti z týmu sestaveného politickými stranami budou dnes řešit, jak dospět k předčasným volbám. Šéfové stran se spolu s předsedy obou komor parlamentu sejdou večer. Zřejmě se pokusí přesvědčit šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, aby souhlasil s termínem voleb na začátku listopadu. Než přijmou politické špičky některé řešení, budou zřejmě čekat na rozhodnutí Ústavního soudu.

Ústavní soudci znovu posoudí stížnost nezařazeného poslance Miloše Melčáka. Vyřešit ale musejí i stížnost právníka a kandidáta ODS do sněmovny Ondřeje Lněničky. Ten rozhodnutí soudu předběžně odložit volby napadl.

„Pan ing. Melčák vůbec nepožadoval po soudu, aby byla pozastavena vykonatelnost prezidenta, a tím pádem aby byl zpochybněn termín konání voleb, to mi vadí nejvíc,“ vysvětluje Lněnička.

Náměstek ministra vnitra Zdeňek Zajíček považuje jeho krok za upřímnou snahu pomoci problém vyřešit. Podle poslanců to ale spor neurychlí. Politici proto hledají cesty, jak se k předčasným volbám co nejrychleji zákonně dobrat. ODS chce rozpustit sněmovnu a volit v listopadu. Opoziční ČSSD je pro původní říjnový termín.

Buď konfrontace s ÚS, nebo volby až v listopadu

Možnosti ke změně jsou dvě. Rychlejší varianta je zachovat volby ve stávajícím termínu. To je ale podle odborníků cesta nedokonalá. „Tato varianta je samozřejmě ústavně velmi sporná. Znamená přímou konfrontaci s Ústavním soudem,“ říká člen komise ústavních expertů za Stranu zelených František Korbel.

Další možností je změnit Ústavu trvale. Sněmovna by se tak při souhlasu 120 poslanců mohla sama rozpustit. Volby by pak ale byly nejdřív v listopadu.

Ústavní soud většinu lidí v Česku zaskočil. 58 procent s opatřením soudců, které zřejmě povede k odložení termínu předčasných voleb, nesouhlasí. Souhlasné stanovisko vyjádřila jenom čtvrtina oslovených. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury STEM pro ČT.