Teryngel uspěl se stížností, justice chybovala

Brno - Advokát Jiří Teryngel uspěl s ústavní stížností, jejíž projednávání brzdilo vyšetřování údajných daňových úniků kolem společnosti Letka Team. Podle Ústavního soudu česká justice chybovala po domovní prohlídce u Teryngla. Nedodržela důležitou lhůtu a vyšetřovatelé kvůli tomu zřejmě nezískají věci, které advokátovi při prohlídce zabavili. Jde například o listiny a počítače s daty. Věci teď střeží Česká advokátní komora.

Ústavní soud zakázal Městskému soudu v Praze, aby pokračoval v porušování Terynglových základních práv. Pražští soudci také nadále nesmějí bránit České advokátní komoře v tom, aby vrátila Terynglovi zabavené věci.

Policie zadržela Teryngla loni v červnu v souvislosti s činností firmy, která obchodovala s cigaretami a údajně připravila stát o více než 100 milionů korun. Teryngel byl krátce ve vazbě, stejně jako spoluobviněný Marko Stehlík, bývalý spolumajitel zkrachovalých hutí Poldi Kladno. Teryngel obvinění označil za vykonstruované. Vyšetřování v posledních měsících stálo kvůli podané ústavní stížnosti na mrtvém bodě.

Ve stížnosti nešlo o podstatu obvinění, ale o lhůty

Stížnost se netýkala podstaty obvinění, ale dodržování lhůt. Teryngel napadl okolnosti, za kterých Městský soud v Praze rozhodoval o věcech zadržených při domovní prohlídce. Zástupce České advokátní komory totiž při prohlídce neposkytl souhlas s vydáním věcí vyšetřovatelům, což bylo nutné kvůli zásahu do advokátního tajemství. Městský soud měl proto rozhodnout o takzvaném nahrazení souhlasu advokátní komory. Podle Teryngla však pražští soudci dostali návrh až po uplynutí zákonné patnáctidenní lhůty. Dva předchozí návrhy nebyly formálně v pořádku.