Odškodnění za zpožděné vlaky bude zřejmě až za pět let

Praha - Platit cestujícím odškodnění za zpoždění vlaků budou muset firmy provozující v Česku železniční dopravu zřejmě až za pět let. Počítá s tím novela zákona o drahách, kterou ve zrychleném režimu schválila Poslanecká sněmovna. Odškodnění je sice součástí nařízení Evropské unie, avšak české ministerstvo dopravy chce odložit jeho platnost o pět let. Podle mluvčího ministerstva Karla Hanzelky se v současnosti na českých železnicích na mnoha místech staví, za vzniklá zpoždění tedy České dráhy často nemohou. Novela nyní zamíří do Senátu.

Podle ministerstva dopravy podobný odklad umožňuje legislativa EU a využila ho už řada států. Odložení platnosti evropského nařízení, které začne platit v roce 2010, však musí mít formu zákona.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka upozornil na to, že pokud by parlament nestačil schválit zákon do prosince, kdy má nabýt účinnosti evropské nařízení, muselo by Česko přejmout všechny povinnosti pro železniční dopravce. To by se podle něj nedalo technicky uskutečnit.

Co má odškodnění zahrnovat?

Cestující by měl mít nárok na vrácení čtvrtiny až poloviny jízdného při zpoždění nad jednu hodinu. To by neplatilo, pokud by ho dráhy na zpoždění upozornily ještě předtím, než si koupí jízdenku.


Zatímco česká vláda nechce přiznat občanům právo na kompenzaci za zpoždění, zejména Německo jde v tomto příkladem zbytku Evropy. Tamní železniční dopravci již od letoška musí v případě zpoždění poskytovat kompenzace, které jsou v některých ohledech ještě velkorysejší než požadavky Evropské unie.