Na jihu Moravy začíná tradiční vinobraní

Znojmo/Mikulov (Břeclavsko) - Na jihu Moravy dnes začínají největší svátky vína v regionu - Pálavské vinobraní v Mikulově na Břeclavsku a Znojemské historické vinobraní. Letos poprvé se dvě dříve rivalská města spojila a uspořádala vinobraní společně, loni je dohromady navštívilo kolem 100 000 lidí. Až do loňska bývaly mezi oběma akcemi týdenní rozestupy. Loni se ale oba svátky vína sešly ve stejný termín a pořadatelé se začali obávat vzájemné konkurence. Letos chtěli podobným problémům předejít, a proto obě akce spojili.

Pálavské vinobraní je starší, poprvé se konalo už v roce 1947, a komornější, loni na něj zavítalo 30 000 návštěvníků. Znojemské je asi o dvacet let mladší, může se ale pochlubit více než dvojnásobnou návštěvností.

Video Vstup Barbory Telferové
video

Vstup Barbory Telferové

Na jednu vstupenku se lidé letos dostanou do obou měst, které spojí speciální vlaky. Program zůstává nezměněný, návštěvníci se mohou těšit na hudební i divadelní vystoupení, historické trhy, ale především proudy čerstvého burčáku. Obě vinobraní ale nabízejí také řadu novinek. Ve Znojmě přibude noční turnaj a kromě vína se zde bude degustovat také voda. V Mikulově se zase bude konat první mistrovství ČR v čichání vůní ve víně. Akce potrvají do neděle, podrobný program najdou zájemci na www.vinobrani.cz.

Dopravní omezení budou na jihu Moravy trvat po celý víkend. Centra obou měst jsou uzavřena, dokonce i někteří místní obyvatelé museli svá auta přeparkovat. Na okrajích obou měst jsou záchytná parkoviště, ve Znojmě z nich bude jezdit kyvadlový autobus přímo do centra. V Mikulově budou muset lidé chodit pěšky.

/*json*/{"map":{"lat":48.80675,"lng":16.638368,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.80675,"lng":16.638368,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/