Havel: Z rozhodnutí soudu se raduji, strany by se měly podvolit

Praha – K verdiktu Ústavního soudu se pro Českou televizi vyjádřil i bývalý prezident Václav Havel. Rozsudek považuje za velmi dobrý, protože smysl zákona a ústavy je podle něj nejdůležitější. Politické strany by proto měly respektovat rozhodnutí Ústavního soudu a začít promýšlet svou kampaň tak, aby vyšla do nového termínu voleb.

„Já se z toho raduji, považuji to za velmi dobré a důležité,“ řekl ČT Havel. Podobná situace se podle něj v posledních letech už několikrát opakovala. Je proto potřeba jasně říci, že smysl zákona a ústavy je věc nejdůležitější: „Hodnotový systém, který se pokouší právo zrcadlit, je rozhodující.“ Dostanou-li se různé právní výklady nějakého zákona do sporu, pak Havel podle svých slov sympatizuje s tím, kdo hledá smysl zákona, a ne s tím, kdo otrocky lpí na jeho liteře, ať to znamená cokoliv.

Předčasné volby se zatím konaly pouze v roce 1998, kdy poslanci poprvé zkrátili volební období podobným způsobem, tedy jednorázovým ústavním zákonem. „Jednorázové přílepky k ústavě jsem zažil a vždy jsem z toho byl velmi nesvůj. V roce 1998 se to tedy stalo, ale mě nenapadlo, že se to bude opakovat a ještě s menší podporou, než tomu bylo tehdy,“ uvedl bývalý prezident.

Video Rozhovor s Václavem Havlem
video

Rozhovor s Václavem Havlem

Politické strany by se proto podle Havla měly podvolit, respektovat rozhodnutí soudu a „promyslet si své miliony, kampaň a mítinky tak, aby to vyšlo do nového termínu voleb“.