Sněmovna schválila zákon o střetu zájmů i slučování pojišťoven

Praha - Senát dnes neuspěl ve sněmovně s návrhem, aby se zákon o střetu zájmů vztahoval jen na zákonodárce, členy vlády nebo šéfy ústředních orgánů. Poslanci naopak prosadili původní znění, které má zbavit povinnosti předkládat majetková přiznání jen ředitele škol a školských zařízení. Sněmovna také rozhodla, že zdravotní pojišťovny se budou moci v budoucnu sloučit pouze tehdy, pokud některá z nich rok od založení nezíská alespoň 100 tisíc pojištěnců nebo se ocitne v nucené správě.

Senátoři chtěli, aby zákon o střetu zájmů v omezeném rozsahu platil jen do konce příštího roku s tím, že vláda do té doby připraví účelnější normu. Tento úmysl našel podporu u 22 poslanců, zatímco novelu zákona v původním znění podpořilo 155 členů dolní komory.

Novelu předložili tři poslanci stran bývalé vládní koalice včetně exministra školství Ondřeje Lišky (SZ) s cílem osvobodit ředitele škol od povinnosti podávat majetková přiznání už pro letošní rok. Normu ale sněmovna schvalovala až 10. června, Senát ji projednal o osm dní později. Poslanci novelu nestihli týž měsíc posoudit, ředitelé škol tak museli do konce června přiznání podat.

Slučování pojišťoven dostává limity

Zdravotní pojišťovny se budou moci v budoucnu sloučit jen v případě, nezíská-li některá z nich rok od svého založení alespoň 100 000 pojištěnců nebo se ocitne v nucené správě. Pro sněmovní návrh hlasovala ČSSD, KSČM, pět lidovců a nezařazení poslanci Olga Zubová, Věra Jakubková a Jan Schwippel.

Platný zákon o pojišťovnách nyní umožňuje, aby pojišťovna a zdravotnické zařízení byly majetkově propojeny. Autor novely, lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, varoval poslance před účelovými fúzemi pojišťoven. Zmínil se o nedávném sloučení pojišťovny Agel s Hutnickou zdravotní pojišťovnou a jejich následné fúzi s Českou národní zdravotní pojišťovnou. Podle lidovců může podobné slučování způsobit zdravotnický monopol některých společností a v důsledku toho ohrozit zdraví lidí.

Prodej státní půdy se nemění

Sněmovna dnes také neschválila Senátem vrácený zákon, který změkčoval podmínky prodeje státní půdy. Sněmovna neschválila ani senátní pozměňovací návrh, který chtěl některé body vyřadit, ale neprosadila ani původní sněmovnou schválenou verzi. Zemědělci, kteří koupili od státu půdu, by ji podle novely mohli prodat komukoli jinému. Na kupce by pak přešly i výhodné splátkové podmínky.

Všeobecná zdravotní pojišťovna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24