Nevhodný školní nábytek kazí dětem zdraví

Praha – Téměř dva roky je v platnosti vyhláška ministerstva zdravotnictví, podle které mají mít všechny školy nábytek, který neohrožuje zdraví dětí a odpovídá jejich velikosti. Řada škol ho ale kvůli nedostatku peněz nemá a děti si tak často křiví záda na židlích starých přes 25 let. Dokazuje to i průzkum Státního zdravotního ústavu, podle kterého má téměř třetina prvňáků vadné držení těla. Dodržování vyhlášky ministerstvo příliš nehlídá a připravuje raději její novelu.

Vybavení jedné třídy novým nábytkem stojí kolem 50 tisíc. V mnoha školách se proto daří židle vyměnit pouze v několika učebnách. „Musíme postupně třídy obnovovat tak, jak peníze ušetříme,“ říká ředitel jedné z pražských škol Zdeněk Bělecký. A když už se děti nového nábytku dočkají, zdravá záda jim to snad zaručí.

Děti mají křivá záda

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Podle nedávného výzkumu Státního zdravotního ústavu trpí přes 30 % dětí ve věku sedmi let vadným držením těla, jedenáctiletých je ještě více – přibližně 40 %. Významný vliv na tuto situaci má i způsob sezení ve školních lavicích. „Když lavice nebude v pořádku, nebude dítě moci zaujmout správnou pracovní polohu,“ vysvětluje důvody zdravotních problémů dětí Věra Faierajzlová ze Státního zdravotního ústavu.

Hygienici i ministerstvo jsou zatím tolerantní

Hygienici byli zatím ke školám tolerantní a nevhodný nábytek nepostihovali. „Nejdeme cestou žádných sankcí nebo pokut, ale cestou doporučení,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Státní zdravotní ústav tudíž konzultuje své návrhy, jaké židle školám dodávat přímo s výrobci.

Doporučení, jaký je správný nábytek, dostaly i samotné školy. Ministerstvo zdravotnictví teď připravuje novelu vyhlášky, která se mimo jiné týká i školního nábytku. Školy by podle ní měly dostat ještě nějaký čas na vybavení tříd vhodnými lavicemi a židlemi, pak už jim ale hygienici nic neodpustí.

Výzkum Státního zdravotního ústavu
Výzkum Státního zdravotního ústavu
Více fotek
  • Výzkum Státního zdravotního ústavu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1107/110626.jpg
  • Školní lavice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1107/110628.jpg