Squatterská realitka dává tipy na nevyužité domy

Praha – Squatteři, tedy lidé, kteří obsazují prázdné a zchátralé domy, mají i vlastní realitní agenturu. Se sloganem „Bydlení levněji, než jste si kdy dovedli představit, bydlení pro všechny a zadarmo!“ upozorňuje na nevyužívané objekty v Praze vhodné ke squattování. Mezi nimi je například nádraží Vyšehrad, dům v Křižovnické ulici, ale i právě bývalé Parní lázně na Albertově, které squatteři obsadili o víkendu. Realitka nabízí takzvané mrtvé nemovitosti i v Brně nebo Karlových Varech.

Na adrese Realitka.squat.net jsou fotografie všech objektů s informacemi o vlastníkovi nebo správci.

Dům na Albertově, který squatteři neoprávněně obsadili a dnes si za to už někteří vyslechli tresty, chátrá už víc než patnáct let. Radnice Prahy 2 uložila majiteli, společnosti Korf, už třikrát pokutu ve výši celkem dvě stě tisíc korun. Majitel sice zaplatil, budovu ale neopravil. Jen na území Prahy 2 je minimálně deset podobně zdevastovaných budov, v celém hlavním městě podle odhadu realitních makléřů pak asi dvě stě. Makléř David Černík z Maxima reality se domnívá, že kolem třicet budov koupili jejich investoři před krizí, teď jim ale banka nedala na opravy úvěr.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Za poslední tři roky magistrát vlastníkům zchátralých nevyužívaných budov, které jsou kulturními památkami, uložil pokuty ve výši pět milionů korun. „Výrazně jsme zpřísnili a pokuty teď dáváme na hranici, až přes milion korun,“ uvedl ředitel odboru památkové péče Jan Kněžínek. Někteří vlastníci před úřady projevují zájem o rekonstrukci tím, že jim předkládají různé architektonické studie, k faktické opravě se ale nemají.

Zchátralý objekt v Praze 8 Libni
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24