Billboard ODS varuje odkazem na smrt Horákové před spoluprací ČSSD a KSČM

Liberec – Sociální demokraty pobouřilo kontroverzní využití historie v politické kampani. Billboard ODS varuje před spoluprací ČSSD a KSČM s odkazem na jejich podíl na smrti Milady Horákové, popravené při komunistickém procesu v 50. letech minulého století. Billboard s heslem „Spolupráce socialistů a komunistů umožnila popravu Milady Horákové“ doplňuje obrázek ze soudu, po kterém skončila politička na popravišti. Horáková se stala součástí kampaně už letos před evropskými volbami, kdy KSČM protestovala proti uvedení dokumentu o jejím procesu.

„V té době trpěly tisíce sociálních demokratů v komunistických vězeních,“ řekl ČT předseda ČSSD Jiří Paroubek. Proti billboardu vystupují i historici. Komunisté se podle nich zmocnili sociální demokracie násilně a přes odpor části strany.

„Psát tedy nyní hesla ve smyslu, že sociální demokraté způsobili smrt Milady Horákové, mi nepřijde příliš na místě,“ domnívá se historik z Filosofické fakulty UK a autor publikace o Miladě Horákové Petr Koura. Podle předsedy klubu Dr. Milady Horákové Františka Šedivého to rozhodně není způsob, jak by si představoval, aby byla postava popravené političky využívána.

Video Reportáž Jana Osúcha
video

Reportáž Jana Osúcha

Od billboardů se ale distancuje i vedení občanských demokratů. Nejsou prý součástí centrální kampaně, ale sólo akcí liberecké stranické buňky. Poslanec ODS Tomáš Hasil sice uznává, že mezi oběťmi byli i sociální demokraté, za billboardy si ale stojí. Podle svých slov navíc ani neslyšel takové hlasy, že by měli billboard stáhnout: „Podle mínění regionálního volebního štábu není žádná pochybnost o tom, že nebýt postoje sociální demokracie nikdy by se komunisté nedostali k moci.“