Senát by mohl rozpočet schválit na přelomu září a října

Praha – Předseda Senátu Přemysl Sobotka na ranní schůzce ujistil premiéra Fischera, že pokud poslanci schválí úsporný rozpočet v příštím týdnu, tak i horní komora udělá vše pro to, aby projednávání návrhu zkrátila. Podle Sobotky by senátoři mohli projednat úsporná opatření na přelomu září a října.

„Já jsem panu premiérovi slíbil, že pokud ze sněmovny přijdou zákony, které umožní, aby rozpočet měl maximálně 170 miliard, tak že uděláme maximum pro to, abychom zkrátili to projednávání tady u nás,“ uvedl předseda Senátu.   

Dnes odpoledne mají o úsporných opatřeních v rozpočtu jednat zástupci parlamentních stran s ministrem financí Eduardem Janotou. Sněmovna by pak návrh měla projednat ve čtvrtek ve stavu legislativní nouze. Poslanci ale budou moci navrhovat úpravy rozpočtu, projednávání by se tak protáhlo až do pátku. Senát by poté podle svého předsedy normy projednal do deseti dnů, tedy v dalším týdnu.   

Dohodnutá schvalovací procedura podle Fischera umožní přijmout takový deficit rozpočtu, který nezavede zemi do vážných problémů v následujících letech. Fischer včera znovu uvedl, že hranice schodku 170 miliard je kritická a pokud se poslanci na úsporách nedohodnou, tak by to bylo velmi vážné.

Sobotka s Fischerem diskutovali také o radaru

Oba politici spolu mluvili i o včerejším rozhodnutí Spojených států nevybudovat v Brdech radar protiraketové obrany. Přemysl Sobotka zdůraznil, že Senát doporučil radarové smlouvy k ratifikaci. Podle jeho názoru jde svým způsobem o neavizované porušení uzavřených dohod ze strany Američanů.

Česko by se teď podle Sobotky mělo zapojit do budování nového systému protiraketové obrany, kterou chystají USA ve spolupráci s NATO. Politici by se také měli snažit, aby Spojené státy dodržely uzavřené smlouvy o vědecké a vojenské spolupráci. Sobotka se dnes chce spojit se svými kolegy v polském parlamentu, aby v tomto duchu zformulovali společné stanovisko.