Zeman do Parlamentu nepůjde, za práci pro stranu nic nechce

Praha – Lidé jsou znechucení nikoli politikou, ale politiky. Navíc česká politická scéna je chaotická. To jsou hlavní důvody, které vedly bývalého premiéra sociální demokracie Miloše Zemana k tomu, že souhlasil s tím, že se bude podílet na vzniku nového politického subjektu Strany pro práva občanů. Hlavním programovým cílem nové strany má být především změna volebního zákona tak, aby občané mohli více než dnes ovlivňovat složení Parlamentu. Zeman zároveň odmítl, že by kandidoval do Parlamentu či se jinak chtěl vrátit do vrcholné politiky. Nicméně lidé Zemana v politice vidět nechtějí.

„V žádném případě nebudu kandidovat do Parlamentu, protože si myslím, že tam patří především zkušení a úspěšní komunální a regionální politici. Já jsem nebyl ani komunální, ani regionální politik,“ řekl Zeman v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že pro stranu bude pracovat zadarmo, protože ze svého starobního důchodu 13 500 korun docela pohodlně vyžije. „Politik, který dělá politiku za peníze, je velice špatný politik,“ dodal Zeman. 

Miloš Zeman v OVM

0„Jestli někdo chce, abych se jako staronová tvář do politiky vrátil, tak jen v této situaci, nikoli abych zahříval poslanecké lavice, bral tučné náhrady anebo inkasoval nějaké peníze z funkce případného předsedy této strany.“

Video Reportáž Alice Schinabekové
video

Reportáž Alice Schinabekové


Zemanovi se vrátit do politiky příliš nechtělo, a to až do okamžiku, kdy byly porušeny již uzavřené dohody a kdy se „to provizorium, chaos, Kocourkov či šaškárna dále protáhlo a rozvinulo.“ Zeman navíc zaregistroval znechucení občanů, a to ne politikou, ale politiky. „To lze řešit tím, že občanům nabídnete, aby podstatně více ovlivňovali výběr politiků na kandidátkách všech politických stran. To by měl být hlavní bod programu,“ doplnil Zeman. A jaká jsou další Zemanova opatření v době dnešního politického i ekonomického chaosu? Bývalý prognostik upozorňuje - úsporná opatření jsou nutná, zavedení šrotovného je nesmysl, stejně tak jako třinácté důchody. Naopak podporuje progresivní daň. 

Lidé však Zemana nechtějí

Většina lidí si však podle internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP) nepřeje návrat Miloše Zemana do vysoké politiky. Tento názor zastává 62 procent lidí. Myslí si to převážně voliči ODS, ale i poměrně významná část voličů ČSSD. Návrat bývalého premiéra a expředsedy ČSSD do aktivní politiky si naopak přeje 21 procent dotázaných, přičemž 70 procent z nich tvoří voliči ČSSD a překvapivě 20 procent voliči ODS.

Miloš Zeman nebyl špatný politik. Na tom se shoduje většina lidí, které v průzkumu veřejného mínění oslovila společnost SANEP. Že byl Zeman ve své době dobrým premiérem, si myslí 42 procent dotázaných. Ještě větší část respondentů ocenila jeho práci v roli předsedy ČSSD – dobrým šéfem strany byl podle 63 procent dotázaných.