Spory o magistrálu pokračují: další půlrok s užší Legerovou

Praha – Rozhodnutí pražského magistrátu prodloužit o další půlrok zkušební zúžení magistrály v Legerově ulici opět připomněl spory, které kvůli tomuto opatření vedou městské části Praha 2 a Praha 4. Praha 2, která za zúžením stojí, tvrdí, že jí opatření výrazně pomohlo, Praha 4 je naopak přesvědčena, že v Legerově ulici se nic nezlepšilo a navíc se zhoršila situace na jejím území. Legerovou i po zúžení stále projíždí 50 tisíc aut denně.

Praha 4 se již proti pokračujícímu zúžení Legerovy ulice ze čtyř pruhů na tři razantně ohradila. Její představitelé tvrdí, že se prudce zhoršila situace na jejím území. Nejenže jsou delší kolony aut, které vedou od světelné křižovatky Legerovy s Rumunskou ulicí, ale přibylo i řidičů, kteří magistrálu objíždějí hustě obydlenými ulicemi Prahy 4 přes Nuselské údolí.

O výrazném přínosu zúžení ulice nejsou přesvědčeni ani její obyvatelé. „Dýchá se mi pořád stejně a hluk je pořád stejný,“ shrnul výsledky dopravního omezení Jan Podomarev, který v Legerově ulici žije již 30 let.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Radnice Prahy 2 ovšem odmítá, že by zúžení ulice ničemu nepomohlo. Své tvrzení podkládá i studií, kterou si nechala udělat – podle ní se snížil hluk i emise. „V dubnu oproti roku 2007, kdy tam bylo 92 mikrogramů na kubík, v roce 2009 to bylo zhruba o deset méně,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

Magistrátní politici doufají, že situaci vyřeší Pražský okruh, jehož dokončení je sice ještě v nedohlednu, část, která by mohla odvést tranzitní dopravu z centra Prahy, ale bude hotova za dva roky. „Velká část aut, která dnes přijíždí směrem od Brna na Plzeň, bude směřována na Pražský okruh,“ uvedl radní Radovan Šteiner.

Město zrušilo jeden jízdní pruh v Legerově ulici letos v březnu. Zatím to vypadá, že tam zábrany zůstanou do února. Pokud ale nové studie potvrdí další snížování hluku a emisí, pruhy se zpátky rozšiřovat nebudou.