Příznivci Guerilla Gardeningu okrašlují pražské ulice zelení

Praha – Květinová revoluce v pražských ulicích - tak hovoří o svém konání příznivci stále populárnějšího hnutí Guerilla Gardening. Bez povolení úřadů i majitelů pozemků osazují zašlé kouty zelení. Uvědomělé osoby z řad převážně mladých neodradí ani hrozba pokuty. K vzájemné dohodě a organizaci používají moderní elektronická média. Podle vlastních slov chtějí upozornit na zájem o krajinu, která prý zbytečně často mizí pod průmyslovou zástavbou.  

Před několika dny se lidem na pražské Letné ve večerních hodinách naskytl zajímavý pohled. Ilegální zahradníci si vyhlédli haldu hlíny a písku, do které vystřelovali prakem cibulky narcisů, krokusů nebo tulipánů. „Je to svým způsobem squatting veřejného prostoru, který nutně nemusí někomu patřit, jako v případě této haldy,“ uvedl jeden z výsadkářů. „My zastřelujeme ty cibulky právě z toho důvodu, že s tím nechceme být přímo spjatí a chceme, aby ten kopec na jaře z ničeho nic obrostl tulipány,“ dodal druhý.

Jiný den si partyzánští zahradníci naplánovali společnou akci na Palackého náměstí. Vyhlédli si odpadem zanesený kout, který se posléze díky nim zazelenal a zavoněl vsazenou levandulí. „Je to jako při odboji, kdy se vlastně ti lidé navzájem neznají, není to žádná organizovaná skupina,“ poznamenal účastník výsadby Marek Uhlíř.

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

„Vlastně to má nějak poukazovat na to, že lidé mají svoje vyšlapané pěšinky, a to ošklivé, co je okolo, už nevnímají a nepřemýšlejí o tom,“ říká sympatizantka hnutí Pavla Holcová. Výsadkáři nabádají začínající nelegální zahradníky, aby nezapomínali zalévat a vysazovali raději nenápadné rostliny. Pestré květy totiž často lákají zloděje, kteří jsou větším nepřítelem než policie nebo úřady.