Vlak svobody vyjel na vzpomínkovou cestu

Praha -Vlak svobody, který připomíná odchod občanů tehdejší NDR do západního Německa, odjel dnes ráno z Prahy. Během celodenní cesty postupně zastaví v Drážďanech, Freibergu, Saské Kamenici a Plauenu, kde budou organizátoři a pamětníci historické cesty prezentovat dobové fotografie nebo diskutovat s mladými lidmi. Cestu vlak zakončí večer v hornobavorském městě Hof. „Pojede s námi asi 250 převážně mladých lidí, kteří se narodili v roce 1989,“ řekl organizátor akce Mirko Senewald.

Na podzim 1989 odjelo třiadvaceti vlaky na vytoužený Západ několik tisíc východních Němců, kteří předtím týdny přebývali na západoněmeckém velvyslanectví v Praze. Většina těchto vlaků jela po stejné cestě jako nynější Vlak svobody. Po cestě je doprovázely demonstrace nespokojených východních Němců, kteří také chtěli pryč z komunistického režimu.

„Vlaky vyjely už 30. září, následoval ten 1. října, 4. října a ještě v listopadu. Vlak z počátku října unikl pozornosti východoněmeckých občanů a bez problémů se dostal do západního Německa. Další vlak se tam již nedostal, celá řada lidí ho očekávala v Drážďanech, neboť tam chtěla přistoupit. Bezpečnost se tomu ale snažila zabránit, a tak došlo k masivním střetům demonstrantů se zásahovými jednotkami,“ vysvětlil historik a politolog Tomáš Vilímek.

Video Rozhovor s Mirko Senewaldem a Tomášem Vilímkem
video

Rozhovor s Mirko Senewaldem a Tomášem Vilímkem


Dle slov Senewalda bude souprava po cestě stavět ve městech, kde se návštěvníci budou moci seznámit s podrobnostmi z přelomového podzimu 1989. Ten vyústil v pád berlínské zdi a o rok později v opětovné sjednocení Německa. K tomu poslouží kromě fotografií umělecké předměty, plakáty nebo filmy.

„Na jednotlivých úsecích trasy budou přistupovat vždy noví svědkové doby, kteří společně s mladými lidmi budou diskutovat o tomto úseku německých a evropských dějin,“ dodal Senewald. Vzpomínkovou jízdu Vlaku svobody organizuje drážďanský spolek Kultur Aktiv, který ji na dobrovolné bázi připravoval dva roky.

Vlak svobody 2009 Praha hl. n.–Dresden Hbf–Hof Hbf
Vlak svobody 2009 Praha hl. n.–Dresden Hbf–Hof Hbf