Paroubek zcela nevyloučil Topolánka jako případného komisaře

Praha – Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes zcela nevyloučil možnost, že by podpořil svého rivala šéfa ODS Mirka Topolánka při kandidatuře na eurokomisaře. Začal by ho podle svých slov brát vážněji v případě, že by Topolánek zajistil, aby představitelé ODS přestali podávat ústavní stížnosti kvůli Lisabonské smlouvě. Na otázku, zda by byl skutečně ochoten Topolánka podporovat, ale Paroubek odvětil, že to nikdy neřekl. Topolánek v reakci na jeho výrok zopakoval, že o post českého eurokomisaře neusiluje. Paroubkovi v nadsázce vzkázal, že do Bruselu, „ne-li někam dál,“ by měl z české politické scény zmizet spíše on. O úpravě mandátu úřednické vlády by měly podle Paroubka mluvit pouze strany, které do kabinetu vybraly ministry.

Topolánek nefiguruje jako oficiální kandidát žádné strany, ODS zatím jako kandidáta představila bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Podle neoficiálních informací by mohla kandidáta definitivně oznámit příští týden. Čeká totiž také na výsledky referenda o Lisabonbské smlouvě v Irsku, které budou známy během víkendu. Šéf ODS také potvrdil, že ČR by mohla získat některý z významnějších postů v Evropské komisi, výměnou za to, že rychle dokončí ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Jiří Paroubek: „Já si umím představit, že kdyby pan Topolánek zajistil v tom konzervativním táboře, tady mám na mysli ODS, to, aby se přestalo otravovat s nějakými ústavními stížnostmi, že bych ho začal brát vážněji třeba pro tuto záležitost.“

Mirek Topolánek: „Jeho obavy z příštích voleb musí být enormní. Myslím, že do Bruselu, ne-li někam dál, by měl jít on.“


ČSSD by v komisi nadále ráda viděla dosavadního komisaře pro sociální věci Vladimíra Špidlu. KDU-ČSL vybrala právníka Pavla Svobodu, komunisté zase europoslance Vladimíra Remka, zelení navrhují někdejšího prezidentského kandidáta Jana Švejnara. Výběr eurokomisaře je ale výhradně záležitostí vlády.

Paroubek: Vláda by se neměla pouštět do důchodové reformy

O úpravě mandátu úřednické vlády Jana Fischera by měly podle Paroubka mluvit pouze strany, které do kabinetu vybraly ministry, tedy ODS, ČSSD a Strana zelených. Z jednání tak zcela vyloučil lidovce, TOP 09 a komunisty. Fischer by podle něj také měl předložit těmto třem stranám aktualizovaný seznam priorit vlády k diskusi. Paroubek tak reagoval na dopis šéfa ODS Mirka Topolánka, ve kterém s ohledem na odložení voleb vyzýval demokratické strany k diskusi nad dalším programem Fischerova kabinetu.

„Nemá smysl uvažovat o účasti přeběhlíků typu TOP 09, jde o to, aby to jednání bylo věcné. Pan Kalousek v minulých dnech předvedl, že je schopen jen urážek a navíc k takovému jednání nemá žádný mandát,“ reagoval Paroubek. Vláda by se podle něj neměla pouštět do další etapy důchodové reformy, o té by měl rozhodnout až politický kabinet vzešlý z voleb. Rovněž by neměla prolomit limity těžby hnědého uhlí ani realizovat stomiliardovou zakázku na likvidaci ekologických škod.

Paroubek se kriticky vyjádřil i k některým projektům, které připravuje ministr financí Eduard Janota: „Já bych to nazval jako pokračování Topolánkovy a Kalouskovy politiky jinými prostředky.“ Jako příklad uvedl návrhy daňových změn, rušení podpory stravenek nebo chystanou privatizaci ČSA.