Zaorálek zpochybnil sponzory TOP 09, Kalousek to odmítá

Praha - Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek vyzval Miroslava Kalouska, aby se vzdal svého poslaneckého mandátu. ČSSD kritizuje především finanční dar jedenáct milionů korun, který straně TOP 09 poskytl brněnský podnikatel Dušan Novotný. Jeho firma Orgapol je přitom podle zpravodajského serveru Aktualně.cz od roku 2005 ve sporu s ministerstvem financí a požaduje po něm téměř 70 milionů jako náhradu za údajně způsobenou škodu. Kalousek ale obvinění vyvrací. Dle jeho slov se jednalo o úvěrovou angažovanost skupiny lublaňské banky vůči podniku Setuza a. s. v roce 2004.

Lubomír Zaorálek

0Především bych vyzval pana Schwarzenberga, aby jeho strana TOP 09 vrátila těch jedenáct milionů korun, pana Kalouska zase, aby se vzdal svého politického mandátu. Domnívám se, že jestli bylo tématem pro protikorupční policii jednání pánů Dolejšího a Šustra, tak v tomto případě má policie materiálů a důvodů ještě daleko více.

„Po prověření všech těchto skutečností uvádíme k oběma článkům následující stanovisko. V prvém případě se jednalo o úvěrovou angažovanost skupiny lublaňské banky vůči podniku Setuza a. s. v roce 2004. Podle našich údajů nebyla banka jedinou angažovanou skupinou, v mnohem větších objemech byly angažovány také Komerční banka a Raiffeisenbank. Na této úvěrové angažovanosti nelze spatřovat nic nepatřičného, neboť posláním bank je úvěrově se angažovat a banky zásadně půjčují podnikům, nikoliv vlastníkům. Skutečný vlastník často ani není znám a banka po něm ani nepátrá. Dále je nám známo, že úvěr byl splacen i s úroky, pro banku se tak jednalo o výdělečný obchod. Spojovat tento dar s angažovaností lublaňské banky je účelový nesmysl. V duchu této logiky by mohl být skandalizován každý manažer zemědělského podniku, který Setuze a. s. v té době prodal řepku,“ reaguje na obvinění Kalousek. Podrobné informace uvádí TOP 09 ve své tiskové zprávě.

Video TK Miroslava Kalouska ke sponzorství
video

TK Miroslava Kalouska ke sponzorství

Poslední dva a čtvrt roku ministerstvo financí vedl právě jeden z lídrů TOP 09 Miroslav Kalousek a podle zpravodajského serveru Aktualně.cz by si vliv na tento resort strana ráda ponechala i do budoucna. Novotný prý nicméně trvá na tom, že jeho dar se sporem nijak nesouvisel a nemá důvod si politiky jakkoli finančně zavazovat. „Nemá to s tím nic společného,“ řekl serveru.

Schwarzenberg tvrdí, že o soudním sporu nic neví

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že o soudním sporu partajního sponzora nic neví. Schwarzenberg už nicméně prověřuje jiný dar. Jde o milion korun od slovinského bankéře Štefana Loncnara, jehož banka v minulosti financovala Setuzu v době, kdy ji ovládal mafiánský boss František Mrázek. Soudní neshody sponzora Novotného serveru oficiálně potvrdil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který za státní instituce vede finanční spory. Detaily stát nezveřejnil.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že celý spor se točí kolem dodatečně vyměřené daně od finančního úřadu. Firma Orgapol byla nucena před lety zaplatit zhruba dvacet milionů včetně penále, ale později se ukázalo, že postup úřadu byl chybný a firma dostala své peníze zpět. Firma nicméně tvrdí, že jí postupem finančního úřadu vznikla mnohamilionová škoda, protože dočasně přišla o klienty i o pověst a měla potíže se získáváním úvěru od bank.

Výši škody firma na základě znaleckého posudku, který si objednala, vyčíslila na více než 73 milionů korun. Ministerstvo financí ale doposud odmítá údajnou škodu uznat a nepřistoupilo ani na návrh společnosti na dohodu. Vleklý spor tak řeší soud.

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
Více fotek
  • Lubomír Zaorálek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/760/75937.jpg
  • Zakládající členové TOP 09 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/922/92178.jpg
  • Karel Schwarzenberg autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1121/112099.jpg