Na černém trhu v Česku jsou znehodnocené zbraně

Praha – Český černý trh zaplavily stovky zbraní, které policie eviduje jako znehodnocené. Tvrdí to detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Překupníci je upraví a potom prodávají jako opět funkční a střelbyschopné hlavně pro potřeby podsvětí. Takové zbraně by se přitom měly používat pouze jako dekorace v bytech nebo kancelářích.

Když se zbraň znehodnotí, policie ji zkontroluje a vyškrtne ze své evidence. Jako zbraň přestává existovat a bez kontroly může měnit majitele. Je v podstatě bez minulosti, a právě tím je zajímavá pro lidi z podsvětí. „Tím předěláním do stavu, který není střelbyschopný, se původ zastaví, potom je zbraň ve stavu, kdy se majitel nedá nalézt a to je pro ně důležité,“ podotkl ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Zbraně se v Česku znehodnocují podle Zákona o zbraních a střelivu a vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu. Dělá to necelé dvě stovky firem se zbrojní licencí. Znehodnocení má přesná pravidla, například musí být svařené všechny pohyblivé části.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Podle statistik se v České republice ročně znehodnotí zhruba pět set zbraní. „Pokud člověk, který se rozhodne zbraň znova aktivovat a má velmi dobré strojní vybavení, tak se mu to může za určitých okolností povést,“ řekl předseda Českého úřadu pro kontrolu zbraní a střeliva Zdeněk Štěpánek.

Zbraně se teď v zemích Evropské unie znehodnocují podle různých pravidel. To má do tří let změnit jednotný právní předpis.