Cenu nadace manželů Havlových letos získal geolog Václav Cílek

Praha – Laureátem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 je pro letošní rok geolog a popularizátor vědy Václav Cílek. Na slavnostním ceremoniálu v kostele sv. Anny přezval diplom a berlu sv. Vojtěcha. Cílek je teprve třetím Čechem, který cenu obdržel. „Jsem velmi rád, že letos cenu dostává pan doktor Cílek, který přečetl všechny knihy, co kdy vyšly, a který všemu rozumí, já ho velmi obdivuji,“ řekl bývalý prezident Václav Havel.

Cenu VIZE 97 dostává každoročně člověk, který svým dílem významně rozšířil lidský obzor, poukázal na méně známé jevy a souvislosti a napomohl včlenit výsledky vědy do obecné kultury. V uplynulých letech ji obdrželi mimo jiné italský sémiotik a spisovatel Umberto Eco, český vědec a filozof Zdeněk Neubauer, americký ekonom a bývalý člen vlády Billa Clintona Robert B. Reich, polský sociolog Zygmunt Bauman nebo psycholog a psychiatr Stanislav Grof. 

Cílek, který je v současnosti ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR, se kromě geologie zabývá klimatologií, filozofií, spisovatelstvím i překladem taoistických a zenových textů. Je také známým popularizátorem vědy. Ve své práci se věnuje změnám klimatu a prostředí, vývoji české krajiny a vztahům mezi krajinou a civilizací. V jeho knihách lze však nalézt přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů.   

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Cílek je autorem nebo spoluautorem asi třicítky knih a pravidelně přispívá do časopisu Vesmír nebo Respektu. Za knihu Krajiny vnitřní a vnější a za následující knihu Makom: Kniha míst získal v roce 2004 Cenu Toma Stopparda za literární eseje. V červnu 2007 získal Cenu ministra životního prostředí za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie.   

VIZE 97 byla založena v roce 1997 a od té doby působí v oblasti sociální, zdravotnické, vzdělávací a kulturní. V duchu svého názvu se nadace snaží vyhledávat a podporovat především zajímavé projekty a počiny směřující do budoucna.