Rozkopané Vrchlabí se připravuje na turisty a dopravní kolaps

Vrchlabí – Vrchlabí trápí dopravní situace. Ve městě se totiž buduje kanalizace a řidiči musí počítat s řadou kolon a dopravních omezení. Problémy se stupňují a práce ještě nejsou ani v polovině. Sedmnáctiměsíční stavba má skončit až příští rok v srpnu. Do té doby bude muset Vrchlabí čelit každodenním dopravním potížím, ale také zimě, která může pro stavbu znamenat výraznou komplikaci. Za sněhem navíc do města přijede mnoho lyžařů, kteří uváznou v zácpách. Městu k tomu hrozí, že na dokončení prací nebudou peníze.

Do projektu Čisté horní Labe vložilo Vrchlabí asi 580 milionů korun. Přes polovinu našlo v rozpočtu, zbytek dostalo od Evropské unie. Peníze se mají proměnit v 37 kilometrů kanalizace, celkem mají práce trvat sedmnáct měsíců.

Pro modernizaci svého města ale přinášejí obyvatelé Vrchlabí nemalé oběti – doprava ve městě kolabuje a stále se objevují nové výkopy. „Jsou situace, že lidé nevědí, když ráno opustí svůj dům, jak se odpoledne dostanou do garáže,“ uvedl starosta města Jan Sobotka.

Video Reportáž Václava Plecháčka
video

Reportáž Václava Plecháčka

Jen v tomto týdnu se pracuje na 40 různých místech Vrchlabí. Přednost mají silnice, které v zimě nejvíce využívají turisté cestující do hor, přesto mají obyvatelé města z příchodu zimy obavy. O tom, co se stane, až dorazí lyžaři a začnou mrazy, nechtějí místní příliš hovořit. „Některé věci si dovedeme představit a jiné ne. Záleží, jak se tady zima na nás vyřádí,“ shrnul zastupitel František Drážný.

Kromě dopravního kolapsu během zimní sezony hrozí i další problém. Peníze vyčleněné na rekonstrukci nemusí stačit, přitom už současná investice 300 milionů korun se rovná celoročnímu rozpočtu města. Stávající úvěr tak bude Vrchlabí splácet celou čtvrtinu století.