ČSSD vyzvala ODS a zelené k podpoře Špidly

Praha - ČSSD vyzvala občanské demokraty a Stranu zelených, aby podpořili nominaci Vladimíra Špidly na funkci eurokomisaře. O kandidátovi sociálních demokratů informoval předseda ČSSD Jiří Paroubek Fischerův úřad písemně. Premiér v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že je přesvědčen o možnosti shody na jednom z kandidátů, které mu nabídly politické strany. Podle Fischera by české portfolio nemělo být slabší než místo komisaře pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti, které nyní Špidla zastává. Premiér bude o českém eurokomisaři jednat na úterní schůzce s José Manuelem Barrosem.

ODS nabídla někdejšího vicepremiéra pro evropské otázky Alexandra Vondru. Lidovci přišli s bývalým ministrem Pavlem Svobodou, KSČM navrhla kosmonauta a nynějšího poslance Evropského parlamentu Vladimíra Remka. Strana zelených podporuje neúspěšného kandidáta loňských prezidentských voleb Jana Švejnara, počítala však s tím, že ho podpoří i ČSSD. Shoda podle Fischera ale zatím nepanuje ani nad možným portfoliem. Praha si podle něj v této otázce „monitoruje, co dělá konkurence“, tedy například novější členové sedmadvacítky.

„Po tom všem, co letos Paroubek ve vztazích EU a ČR spáchal, může žádat maximálně o milost,“ reagoval na Paroubkovu výzvu předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Socialisté iniciovali v polovině českého předsednictví pád jeho koaliční vlády.

Video Tisková konference ČSSD
video

Tisková konference ČSSD

Tisková konference ČSSD

Živý vstup Barbory Šámalové

Pokud by Česko nakonec Špidlovo jméno navrhlo, tak by se to určitě líbilo evropským socialistům, kteří chtějí obsadit vlivná místa v Evropské komisi. Dokonce tím podmiňují svou podporu komisi při hlasování v Evropském parlamentu a José Manuel Barroso jejich hlasy nutně potřebuje. Z tohoto hlediska by byl Špidla i pro něj vhodným kandidátem, současný český eurokomisař má i tu výhodu, že do Bruselu přichází z jedné z nových členských zemí EU, které by měly být ve vedení komise zastoupeny.  

ČSSD by byla ochotná vyměnit jednoho ze „svých“ ministrů

Na tiskové konferenci mluvil předseda ČSSD i o případné výměně některého z ministrů, které strana nominovala do Fischerovy vlády. Paroubek připustil, že by ČSSD byla ochotna jednoho slabého ministra vyměnit, o žádných jménech ale nespekuloval.

ČSSD nominovala ministra kultury Václava Riedlbaucha, ministra práce Petra Šimerku, ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho, pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku, průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského, vnitra Martina Pecinu, zahraničí Jana Kohouta a zemědělství Jakuba Šebestu.

Výměnu některého z ministrů však šéf ČSSD považuje za málo pravděpodobnou. Fischer už o možných personálních změnách ve svém kabinetu hovořil. „Přiznám se, že nevidím nějaké velké důvody, pokud jde o těch osm nominantů sociální demokracie. Možná v jednom případě, a to je všechno,“ uvedl Paroubek.